Konferencja naukowa na temat „Obozów Jenieckich w Powiecie Bialskim w okresie II Wojny Światowej”

W sobotę 8 października w Białej Podlaskiej odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Stowarzyszenie „Tłoka” oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia na temat „Obozów Jenieckich w Powiecie Bialskim w okresie II Wojny Światowej”.

Swoje referaty wygłosili m.in. dr Andrzej Rybak – „Losy jeńców sowieckich w obozach jenieckich na terytorium Polski”, mgr Grzegorz Siemakowicz – „Wprowadzenie do historii Front Stalagu 307”, dr Edward Kopówka – „Wprowadzenie do historii Stalagu 366Z oraz mgr Renata Lenz – Edukacja w miejscach pamięci”.

Gośćmi konferencji byli ponadto Attache Wojskowy Ambasady Białorusi Dmitrij Żukow, poseł do Dumy RB Władimir Bazanow oraz prezes Wojewódzki Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży z Brześcia Wiktor Iwanow.

W konferencji uczestniczyli również starosta bialski Mariusz Filipiuk – jako gospodarz powiatu i radny powiatowy Marek Sulima.

Po konferencji starosta wraz z delegacją białoruską udali się do Husinki na polanę Pustolegi, gdzie spoczywa 26 tysięcy jeńców radzieckich z Frontstalagu 307C Kaliłów-Woskrzenice, rozstrzelanych w końcu września 1941 roku. Delegacja złożyła kwiaty na grobach jeńców, oraz pod pomnikiem pomordowanych za pomoc uciekinierom z obozów mieszkańcom wsi Husinka.

Grzegorz Siemakowicz