Strzelali o Srebrną Wagę Podlasia 2017

Piękna pogoda, kolorowe stroje, wspaniali ludzie i wyjątkowa atmosfera – tak wyglądało IV Strzelanie o Srebrną Wagę Podlasia oraz Strzelanie o tytuł Króla Żniwnego Okręgu Centralnego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej, które odbyło się w 9 września w Hrudzie. Wydarzenie zorganizowane przez Podlasko – Kozieradzkie Bractwo Kurkowe Towarzystwo Strzeleckie w Konstantynowie. Tego dnia odbyły się również strzelania okolicznościowe i strzelanie charytatywne. Fundatorem nagród jednego z nich był starosta bialski Mariusz Filipiuk.

Srebrną Wagę Podlasia A.D. 2017 zdobył Brat Bogdan Łęcki z Radomskiego Bractwa Strzelców Kurkowych. Tytuł Króla Żniwnego OC ZKBS RP zdobył Brat Krzysztof Liszke ze Świętokrzyskiego Bractwa Kurkowego. Brat Janusz Zabłocki z Podlasko – Kozieradzkiego Bractwa Kurkowego został I Vice Królem Żniwnym OC.

Starosta Mariusz Filipiuk podkreślił zaangażowanie Bractwa w szerzeniu postaw patriotycznych, wierność mottu „Ćwicz oko i dłonie w ojczyzny obronie”, a także niepowtarzalnego ducha rywalizacji, który towarzyszy każdemu strzelaniu. Pogratulował wszystkim uczestnikom zawodów i podziękował za współtworzenie barwnej historii powiatu bialskiego.

W czerwcu br. Królem Okręgu Centralnego został Brat Robert Gajewski z Łódzkiego Bractwa Kurkowego (również członek Podlasko – Kozieradzkiego Bractwa Kurkowego). Aktualnie panującym Królem Podlasko – Kozieradzkiego Bractwa Kurkowego jest Brat Szczepan Wereszko, który w 2012 roku został Królem Żniwnym OC ZKBS RP.

Przypomnijmy, że Podlasko – Kozieradzkie Bractwo Kurkowe Towarzystwo Strzeleckie w Konstantynowie zostało założone w marcu 2014 roku. Wtedy odbyło się pierwsze zebranie założycielskie. Bractwo liczy 19 członków reprezentujących różne miejscowości. Od początku swojego istnienia PK Bractwo aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej i brackiej. Bracia biorą udział w uroczystościach patriotycznych, szkolnych, samorządowych i kościelnych.