Powiatowy Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych w Berezie – relacja

23 września 2018 r. w świetlicy wiejskiej w Berezie odbył się „Powiatowy Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych”. Organizatorami wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gmina Międzyrzec Podlaski, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, zespół „Ale Baby” z kapelą z Berezy. Honorowym patronat nad uroczystością objął wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz.

Uroczystość poprowadziła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim Justyna Świerczewska, która przywitała wszystkich zebranych gości. Następnie głos zabrali starosta bialski Mariusz Filipiuk, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kostka oraz poseł na Sejm RP Stanisław Żmijan, którzy gratulowali zespołowi za dotychczasową współpracę, życząc wszelkiej pomyślności, dużo sukcesów oraz dalszej wspaniałej aktywności twórczej, aby kolejne lata były równie owocne, jak te dotychczasowe.

Każde spotkanie jest okazją do popularyzacji rodzinnej kultury ludowej, ocalenia od zapomnienia tego, co jest najcenniejsze w naszej kulturze, czyli śpiewu i muzyki. Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych został wzbogacony nutą patriotyczną, ponieważ w tym roku obchodzimy jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a w gminie Międzyrzec Podlaski rok ten został ogłoszony rokiem ”Dla Niepodległej”. Gospodarze wykonali utwór nawiązujący do tego wydarzenia pt. „Orzeł Biały”.

W przeglądzie udział wzięło 15 zespołów śpiewaczych: „Ale Baby” z kapelą z Berezy, „Harmonijkowe Echo”, „Sami Swoi” z Tłuśćca, „Tęcza” z Brzozowicy Małej, „Jutrzenka” z kapelą z Rogoźnicy, „Zakrze Śpiewa” z Zakrza, „Czerwone korale” z Zahajek, „Echo” z Przychód, Zespół śpiewający z Szóstki, „Wrzos” z Kąkolewnicy, „Leśne Echo” z Zaścianek, „Kalina” z Wygnanki, „Melodia” z Domaszewnicy, „Świerżanki” ze Świerży, „Nadzieja” z Mań. Po występach przyszedł czas na podziękowania dla wszystkich artystów i sponsorów uroczystości, które wręczyli Stanisław Żmijan, Mariusz Kostka, Justyna Świerczewska.

Po zakończeniu spotkania na wszystkich zebranych czekał poczęstunek.

tekst i zdjęcia: GOK Międzyrzec Podlaski