Odbyła się I sesja nowej Rady Powiatu

20 listopada w sali konferencyjnej Filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej po raz pierwszy zebrała się wybrana w październikowych wyborach samorządowych nowa Rada Powiatu Bialskiego. Sesję otworzył Czesław Pikacz, występujący w roli przewodniczącego seniora.

Podczas pierwszej sesji radni w pierwszej kolejności złożyli uroczyste ślubowanie i odebrali zaświadczenia o wyborze na radnego powiatu, które od przewodniczącego Powiatowej Komisji Wyborczej Damiana Jana Kossowskiego otrzymali: Czesława Caruk, Elżbieta Iwaniuk, Tadeusz Łazowski, Mariusz Łukaszuk, Radosław Sebastianiuk, Wojciech Mitura, Mariusz Kiczyński, Tomasz Andrejuk, Łukasz Jaszczuk, Daniel Dragan, Mateusz Majewski, Paweł Stefaniuk, Marek Uściński, Mariusz Filipiuk, Marek Sulima, Emil Bogucki, Janusz Skólimowski, Andrzej Mironiuk, Arkadiusz Maksymiuk, Czesław Pikacz, Tomasz Bylina, Marian Tomkowicz i Artur Grzyb. Funkcję radnego powiatu będą pełnić przez najbliższe 5 lat.

Następnie radni wybrali ze swojego grona przewodniczącego Rady, którym ponownie został Mariusz Kiczyński. Zmiany nastąpiły na fotelach wiceprzewodniczących. Mariusza Kostkę i Mariana Tomkowicza zastąpili Tomasza Bylina oraz Daniel Dragan.

W kolejnym tego dnia głosowaniu Rada Powiatu decydowała o wyborze starosty bialskiego. 22 głosy zdobył jedyny zgłoszony kandydat – Mariusz Filipiuk, który funkcję starosty pełni od marca 2016 roku. W swoim wystąpieniu podziękował mieszkańcom powiatu za zaufanie, jakim obdarzyli wszystkich członków Rady, a im samym za powierzenie funkcji starosty.

Jestem dumny i ogromnie wdzięczny za to, że mogę po raz kolejny stanąć w tym miejscu, zarówno jako radny powiatu, jak również jako starosta bialski. Dziś rozpoczynamy nowy rozdział w historii powiatu bialskiego. Wkraczamy w niego z nową energią i zmotywowani. W nowym składzie. Wierzę, że wszyscy jednakowo zwarci i gotowi na stojące przed nami wyzwania. Odpowiedzialność, jakiej się podejmujemy jest niewątpliwie ogromna, ale jesteśmy gotowi. Zaufało nam wiele osób. Za nic w świecie nie możemy ich teraz zawieść.

Żeby tak się stało potrzebujemy mądrych, rozważnych i stanowczych decyzji. Decyzji, które przyniosą możliwie największą korzyść dla mieszkańców, a także przyczynią się do rozwoju potencjału ludzi i gmin.

Wierzę, że tak jak do tej pory, tak i w nowej kadencji Rada Powiatu kierować się będzie dobrem wspólnym lokalnej społeczności. Wierzę także, że uda nam się stworzyć kolektyw, a nasze działania będą ugruntowane na solidnym gruncie otwartego dialogu i zrozumienia. Taka postawa jedności przyniesie kreatywne rozwiązania dla wszelkich problemów i otworzy przed nami nowe drogi. Raz jeszcze gratuluję osobom, które w tym roku otrzymały to zaszczytne wyróżnienie w postaci mandatu radnego powiatu bialskiego. Dziękuję mieszkańcom powiatu bialskiego, że mogłem znaleźć się w tym gronie – powiedział starosta Mariusz Filipiuk.

Decyzją Rady stanowisko wicestarosty dalej zajmować będzie Janusz Skólimowski. Zmiany zaszły w szeregach Zarządu Powiatu. W głosowaniu radni zadecydowali, że oprócz starosty i wicestarosty zasiądą w nim także Mateusz Majewski, Tadeusz Łazowski i Radosław Sebastianiuk.

Już 29 listopada odbędzie się kolejna, tym razem robocza sesja Rady Powiatu, podczas której nowa Rada podejmie pierwsze uchwały.