XI Konkurs Rękodzieła Artystycznego „Igłą malowane” w Sitniku roztrzygnięty

Dnia 12.05.2019 roku w Pracowni Koronkarstwa w Sitniku odbyło się rozstrzygnięcie XI Konkursu Rękodzieła Artystycznego „Igłą malowane”. Konkurs cyklicznie organizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej przy współpracy Gminy Biała Podlaska oraz Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej. Celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz promocja technik rękodzielniczych jako wspaniałego hobby. Komisja konkursowa, składająca się ze specjalistów w tej dziedzinie oceniła prace 64 osób w tym 21 dzieci w czterech kategoriach artystycznych, w dwóch grupach wiekowych. Na tegoroczny konkurs napłynęły prace prawie z całego kraju. Były to prace z województwa lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, koszalińskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i lubuskiego.

W kategorii haft krzyżykowy w grupie wiekowej do lat piętnastu, I miejsce przyznano Emilii Kuźnickiej z Wasilkowa, II miejsce Aleksandrze Nitychoruk ze Szkoły Podstawowej w Konstantynowie, III miejsce Julii Krótkiej z Czyżowic. Wyróżnienie otrzymała Julia Litwiniec z Piszczaca oraz Maja Kaczyńska z Wiązownej. W tej samej grupie wiekowej w kategorii „Koronka” przyznano wyróżnienie Zuzannie Tonsiorowicz z Konstantynowa a w kategorii „Poduchy, poduszki, poduszeczki” wyróżnienie otrzymała Wiktoria Derkacz z Łukowców.

W grupie powyżej piętnastu lat – I miejsce zajął Bogdan Rąbalski ze Świdwina, II miejsce Joanna Mikulska z Potworow, dwa równorzędne III miejsca otrzymały Danuta Przekorzyńska z Konstantynowa i Agnieszka Szychulska z Janowa Podlaskiego. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Janinie Niedziółce z Wiechowic a nagrodę specjalną Ewie Daniluk z Białej Podlaskiej.

W kategorii haft płaski wzięły udział tylko osoby dorosłe; I miejsce przyznano pani Agnieszce Hryniewskiej z Mokrych, II miejsce pani Teresie Charko z Konstantynowa i III miejsce pani Teresie Kosińskiej z Wólki Nosowskiej.

W kategorii koronka: I miejsce zajęła pani Agnieszka Charko z Konstantynowa, II miejsce  pani Jadwiga Węgorek z Olszanicy k/Krakowa, III miejsce pani Elżbieta Koryńska z Dokudowa II . Wyróżnienia otrzymała  Anna Karwacka – Kosińska z Białej Podlaskiej.

W kategorii poduchy, poduszki, poduszeczki w hafcie lub koronce, przyznano I miejsce pani Izie Celińskiej z Białej Podlaskiej, dwa równorzędne II miejsca pani Mariannie Kałdun z Kożanówki i pani Bożenie Leszczuk z Tłuśca, III miejsca nie przyznano, natomiast w tej kategorii przyznano pięć wyróżnień a otrzymały je panie Anna Czarnacka, Anna Hornowska, Marzena Borysiewicz, Jolanta Frączak i Joanna Chałabis wszystkie panie to mieszkanki DPS w Konstantynowie.

Na uroczyste otwarcie wystawy i wręczenie nagród przybyli licznie zaproszeni goście. Uroczystość uświetnił występ zespołu ludowego „Sitniczanie”.

Informacja i zdjęcia GOK Biała Podlaska