Folkowe impresje z Moniuszką

174 tancerzy z 11 zespołów wzięło udział w czwartej edycji konkursu tańca „Folkowe impresje”. Konkurs został przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej przy wsparciu finansowym Powiatu Bialskiego i Gminy Biała Podlaska. W hali sportowej gimnazjum w Sworach zmagania młodych tancerzy podziwiała ogromna rzesza entuzjastów tańca,

Wymyślony przed czterema laty przez Agnieszkę Bieńkowską konkurs preferuje folk czerpiący z muzyki i tańca ludowego, ale przedstawiony we współczesnej formie. Z satysfakcją odnotować należy fakt, że co roku przybywa chętnych do rywalizacji o srebrne jabłko, będące logiem i symbolem imprezy. W tegorocznych zmaganiach wzięli udział wykonawcy z powiatu bialskiego, a także Lubelszczyzny, Mazowsza i Podlasia (Kock, Łosice, Drohiczyn, Siemiatycze i Zbyczyn). 20 prezentacje w sześciu kategoriach wiekowych (od lat 6 do 18) oceniało fachowe jury pod przewodnictwem Marcina Bochenka, choreografa i instruktora Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” bialskiej AWF. Miało ono niełatwe zadanie, bo startujące zespoły proponowały urozmaicony program inspirowany polskim folklorem. Nowością były tańce nawiązujące do twórczości ojca polskiej opery Stanisława Moniuszki.

Furorę zrobiły grupy przygotowane przez Agnieszkę Bieńkowską, czyli dziecięcy zespół Figiel i młodzieżowa Macierzanka. Zdobyły one główne nagrody w czterech kategoriach. Najwyżej oceniono starania Macierzanki w układzie choreograficznym „Kujawiak na dwa serca”, „Gdyby nie buciki” i „W ciuciubabkę z Moniuszką”, Szefowa obu formacji uzyskała nagrodę specjalną za fantastyczny układ „Gdyby nie buciki” tańczony perfekcyjnie przez Marcelinę Miszczuk i Piotra Gromadzkiego. Z dobrej strony pokazały się też dwa zespoły dziecięce Tęcza i Jagódki, przygotowane i prowadzone przez nauczycielkę Szkoły Podstawowej w Ciciborze Dużym Beatę Wereszko. Wysoko oceniono starania gminnej grupy tanecznej GOK w Międzyrzecu Podlaskim za „Zabawy podwórkowe” inspirowane „Tańcem cygańskim” S. Moniuszki. Konkurs miał świetne tempo i był dowcipnie komentowany przez Mariusza Maksymiuka z internetowego Radia Biper. Laureaci oprócz statuetek otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez: Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy Biała Podlaska i Gminny Ośrodek Kultury. Za sprawą urozmaiconych tańców i kolorowych strojów czterogodzinne prezentacje minęły szybko jak sen złoty i nikt z oglądających je nie był znudzony.

(istvan grabowski)

 

Zdjęcia i informacja z GOK Biała Podlaska

Scroll to Top