Dobre, bo Bialskie – krótka relacja

„Dobre, bo Bialskie” to gala gromadząca przedsiębiorców, samorządowców oraz przedstawicieli instytucji z terenu powiatu bialskiego. W tym roku 8 stycznia odbyła się ona po raz szesnasty.

Zaczęła się od występu zdolnych dziewczyn, mających na swoim koncie liczne sukcesy. Zgromadzonym zaśpiewały Aleksandra Kalinka, Aleksandra Olesiejuk, Sylwia Kieczka, Marta Tchórzewska.

Licznie przybyłych gości powitał przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Filipiuk, zaś kilka ciepłych słów powiedział starosta bialski Tadeusz Łazowski.

W tym roku wyróżnienie „Dobre, bo Bialskie” za  2015 rok otrzymali: Bialskopodlaska  Izba  Gospodarcza  w Białej Podlaskiej, Kompleks „Dwór Droblin” w Droblinie, KOJPASZ sp.j. Kossowski, Jakubiuk w Wisznicach, Zdzisław Marczuk z Zakalinek oraz miasto Terespol. Łącznie z dzisiejszymi laureatami starosta bialski wręczył już 80 statuetek „Dobre, bo Bialskie”.

Nagrodą „DOBRE, BO BIALSKIE” wyróżnia się już nie tylko rozwijające się firmy, które swoją działalnością promują powiat, ale można powiedzieć również osobowości – powiatowe marki. Do takich z pewnością należy Zdzisław Marczuk – ceniony muzyk, pedagog i promotor kultury ludowej, który zaprezentował swoje umiejętności, grając oberka na skrzypcach. On to też tego dnia otrzymał także odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Poza nim taką odznakę w ramach gali od starosty bialskiego i przewodniczącego Rady Powiatu w Białej Podlaskiej otrzymali: Bożena Abramowicz – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Leśnej Podlaskiej, Alina Maniowiec – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Kajetana Kraszewskiego w Wisznicach, Kazimierz Kusznierów – animator teatralny z Lubenki, Maciej Falkiewicz – malarz z Janowa Podlaskiego oraz Leon Szabluk – rzeźbiarz z Malowej Góry.

Po raz czwarty rozstrzygnięto również konkurs „Gmina – Lider Samorządności”. Takie miano od dziś może nosić miasto Terespol. Drugie miejsce w konkursie  zajęło miasto Międzyrzec Podlaski, a trzecie  gmina Drelów.

Kolejnymi odznaczeniami były medale „Zasłużony dla powiatu”. Z rąk starosty i przewodniczącego rady otrzymali je: Bogumiła Fedoruk – psycholog, terapeuta, Zespół „Ale Baby” z Kapelą z Berezy, Teresa Byczyk – działaczka społeczna ze wsi Bereza, Jan Giersz  – kierownik kapeli ludowej z Berezy. Formą podziękowania był utwór wykonany przez zespół i kapelę z Berezy. Już po raz ósmy w ramach uroczystości podsumowano  konkurs dla bibliotek publicznych powiatu bialskiego ph. „Biblioteka Roku Powiatu Bialskiego” organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej i Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej. Zwycięzcą w tym konkursie okazała się Gminna Biblioteka Publiczna w Leśnej Podlaskiej. Statuetkę, bon na cele kulturalne oraz dyplom przekazali Bożenie Abramowicz – kierownikowi starosta bialski oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Teresa Stasiuk-Karaś. Z gratulacjami przyszedł też wójt gminy Paweł Kazimierski.

Podczas uroczystości zaprezentowane zostało również logo, jakie, poza herbem, będzie symbolem powiatu. Zostało ono wybrane w ogłoszonym przez starostę bialskiego konkursie. Zgłosiło się do niego 31 uczestników, którzy nadesłali łącznie 71 prac. Twórcą wybranego logo jest  AGENCJA REKLAMY VIP z Lublina z prezesem Agencji Arturem Sienkiewiczem na czele.

Na koniec części oficjalnej od marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego Andrzej Marciniuk – kierownik filii w Białej Podlaskiej przekazał dyplomy uznania za wkład w rozwój województwa lubelskiego staroście Tadeuszowi Łazowskiemu i wójtowi gminy Wisznice Piotrowi Draganowi.

Natomiast przedstawiciele partnerskich samorządów z Rejonu Samborskiego, Wileńskiego, Brzeskiego oraz powiatu Oberhavel przekazali serdeczne pozdrowienia od swoich mieszkańców, życząc wiele dobra w Nowym 2016 Roku.

Scroll to Top