Na zaproszenie starosty bialskiego Mariusza Filipiuka w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej gościliśmy Jacka Boguckiego sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przybył on, by rozmawiać z hodowcami trzody chlewnej o kryzysowej sytuacji związanej z wystąpieniem na naszym terenie afrykańskiego pomoru świń. Jackowi Boguckiemu towarzyszył także główny lekarz weterynarii Włodzimierz Skorupski. Na spotkanie przybyli posłowie z tego terenu: Stanisław Żmijan i Marcin Duszek, a także wicewojewoda Robert Gmitruczuk i wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski. Nie mogło zabraknąć samorządowców – wójtów gmin z obszaru ochronnego, radnych powiatowych. Przede wszystkim jednak licznie przybyli rolnicy, którzy ze skutkami ASF radzą sobie na co dzień. Przyjechali, aby uzyskać konkretne informacje, co dziś mają robić i jakie są dalsze plany ministerstwa i inspektoratu weterynarii w związku z afrykańskim pomorem świń. Wiceminister przedstawił mechanizmy, które ministerstwo pragnie wdrożyć po zmianach w prawie, a które na przestrzeni dwóch tygodni mają stawać pod obrady Sejmu RP. Mówił także o rozwiązaniach, które pozwolą zminimalizować skutki ASF.

Wcześniej wiceminister, główny lekarz weterynarii, wojewódzki lekarz weterynarii i powiatowy lekarz weterynarii, wicewojewoda spotkali się jeszcze w gabinecie starosty bialskiego, by krótko porozmawiać o bardzo trudnej sytuacji na naszym powiecie.