Festyn profilaktyczno – rekreacyjny w Roskoszy

Festyn profilaktyczno – rekreacyjny w ramach projektu: „Wyloguj się z przemocy zaloguj w pewność siebie” miał miejsce 24 września w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy. Wśród gości m.in. starosta bialski Mariusz Filipiuk, bawiła się też wspólnie z podopiecznymi Halina Mincewicz, dyrektor PCPR. Podczas festynu można było zasięgnąć konsultacji u specjalistów z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – pracowników sądu, prokuratury, psychologów, pedagogów.

Dzieciom, rodzicom, przyjaciołom zaproponowano gry i zabawy. Pomagali w tym wolontariusze z Medycznego Studium Zawodowego w Białej Podlaskiej. Atrakcją były pokazy straży pożarnej i policji. Tłoczno było też przy karuzeli, dmuchańcach – zjeżdżalniach, przy ujeżdżaniu byka. Kolejka była też przy stoisku z watą cukrową i popcornem. Kto zgłodniał czekały na niego gorące dania z grilla. Były słodkości i napoje.

Festyn profilaktyczno – rekreacyjny w ramach projektu: „Wyloguj się z przemocy zaloguj w pewność siebie” realizowany był w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie” współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Już po raz drugi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej pozyskało środki z Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na program przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W ramach projektu 20 dzieci i młodzieży z terenu powiatu bialskiego skorzystało z wakacyjnego wyjazdu profilaktyczno – wypoczynkowego nad jeziorem Firlej.

Dodatkowo PCPR dwa razy w miesiącu w swojej siedzibie prowadzi popołudniowe dyżury specjalistów, gdzie można uzyskać bezpłatną pomoc. Prowadzona jest także kampania społeczna na terenie powiatu z kolportażem plakatów i ulotek do gmin, szkół i placówek opiekuńczo – wychowawczych, która ma na celu pokazanie czym jest przemoc i gdzie należy szukać pomocy.

Bialski sąd i prokuratura co roku zapraszają Powiatowe Centrum do współpracy przy realizacji Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, w odpowiedzi Powiatowe Centrum może liczyć ze strony ww. instytucji na pomoc w realizacji własnych działań i projektów.

Przemoc domowa to przestępstwo. Zapobieganie przemocy w rodzinie powinno koncentrować się na trzech grupach osób: ofiarach, sprawcach i świadkach.

Na podstawie materiału Radio Biper

 

foto: Radio Biper

Scroll to Top