Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

W rozszerzonym składzie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Starosta bialski Mariusz Filipiuk zaprosił bowiem na nie również wójtów i burmistrzów z powiatu bialskiego. Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej 24 października dotyczyło afrykańskiego pomoru świń. W ubiegły czwartek powiatowy lekarz weterynarii Radomir Bańko potwierdził pierwszy przypadek wystąpienia tej choroby u dzika w pobliżu Lachówki Małej, gm. Zalesie.

Rozmawiano o działaniach podejmowanych przez zespolone służby w związku z wystąpieniem choroby na terenie powiatu. Starosta zaapelował za pośrednictwem obecnych włodarzy do hodowców trzody chlewnej ze strefy żółtej, aby sprzedawali zdrowe sztuki, ponieważ istnieje zagrożenie objęcia kolejnych terenów powiatu bialskiego strefą niebieską, a co za tym idzie niemożności wywozu świeżego mięsa pozyskanego ze świń pochodzących z tego obszaru zagrożenia.

Radomir Bańko zwrócił się do wójtów o wyznaczenie w każdej gminie osób, które będą współpracować z powiatowym lekarzem weterynarii i pomogą w załadunku martwego dzika w przypadku podejrzenia wystąpienia ASF. Poprosił także o informację uzyskaną od wszystkich hodowców trzody chlewnej niezależnie od wielkości hodowli, ile w danej gminie jest sztuk trzody chlewnej i o jakiej wadze.

Relację z wczorajszego spotkania można zobaczyć tutaj

Informacja na temat pomocy wojska w poszukiwaniu martwych dzików znajduje się tutaj