XIX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP

W upalną niedzielę 18 czerwca na stadionie sportowym w Międzyrzecu Podlaskim odbyły się XIX Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu bialskiego, których organizatorami byli Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP i Komenda Miejska PSP w Białej Podlaskiej a gospodarzem Gmina Międzyrzec Podlaski.

Uroczystego otwarcia zawodów oraz powitania zawodników i gości dokonał druh Mariusz Filipiuk prezes ZOP ZOSP RP i starosta bialski. Wśród gości obecni byli: dwie delegacje strażaków z zagranicy – z powiatu Oberhavel z Niemiec pod przewodnictwem Thomasa Thielke przedstawiciela powiatu oraz z obwodu Brzeskiego na Białorusi pod przewodnictwem ppłk Mikołaja Kuźmickiego naczelnika w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Brześciu, kapelani strażaków – były diecezjalny ks. Roman Sawczuk, powiatowy ks. Henryk Jakubowicz, bryg. Artur Tomczuk komendant miejski PSP, bryg. Marek Chwalczuk zastępca komendanta miejskiego PSP oraz wójtowie gmin naszego powiatu. Zawody poprzedziła msza św. w intencji zawodników i ich rodzin.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała Komisja Sędziowska pod przewodnictwem bryg. Witolda Grajcara z KM PSP w Białej Podlaskiej.

W zawodach startowało ogółem 28 drużyn, laureatów szczebla gminnego – 8 kobiecych, 20 męskich. W wyniku sportowej rywalizacji w 2 konkurencjach tj. w sztafecie pożarniczej 7 x 50m z przeszkodami i ćwiczeniach bojowych miejsca na podium zajęli:

W grupie kobiecych drużyn pożarniczych:

I miejsce     – OSP Krzewica gm. Miedzyrzec Podlaski z wynikiem  112,98 pkt;

II miejsce    – OSP Piszczac z wynikiem  113,32 pkt;

III miejsce   – OSP Horodyszcze gm. Wisznice z wynikiem  118,93 pkt;

IV miejsce   – OSP Tuczna z wynikiem  122,28 pkt

V miejsce    – OSP Janów Podlaski z wynikiem  124,33 pkt

W grupie męskich drużyn pożarniczych:

I miejsce     – OSP Cicibór Duży gm. Biała Podlaska z wynikiem   97,84 pkt;

II miejsce    – OSP Sławatycze z wynikiem   98,60 pkt;

III miejsce   – OSP Horodyszcze gm. Wisznice z wynikiem   98,92 pkt;

IV miejsce  – OSP Tuczna z wynikiem 102,25 pkt;

V miejsce    – OSP Rozwadówka gm. Sosnówka z wynikiem 104,18 pkt.

W tym roku, w odróżnieniu od lat poprzednich, gdzie wręczane były nagrody rzeczowe w postaci sprzętu przeciwpożarowego, laureaci 5 pierwszych miejsc zawodów w grupie kobiet i mężczyzn dzięki wsparciu samorządów naszego powiatu otrzymali bony wartościowe w ramach, których będą mogły zakupić asortyment przez siebie wybrany. Ogółem wartość przekazanych bonów wartościowych wyniosła ponad 10 tys. zł.

Ponadto członkowie drużyn w grupie kobiet i mężczyzn, którzy zajęli pierwsze 3 miejsca otrzymali puchary i nagrody indywidualne ufundowane przez: starostę bialskiego, wójta gminy Międzyrzec Podlaski oraz Zarząd Powiatowy Związku OSP RP.

Dodatkowo Akademia Sportu Pożarniczego w Piszczacu ufundowała dla drużyn      w kategorii męskiej i żeńskiej puchary za najlepszą bojówkę i sztafetę. Puchary, które wręczył założyciel Akademii druh Leszek Stubiński otrzymali: najlepsza bojówka – OSP Piszczac (żeńska), OSP Horodyszcze (męska), najlepsza sztafeta – OSP Krzewica (żeńska), OSP Cicibór Duży (męska). Wszystkie startujące drużyny otrzymały dyplomy i upominki za udział.

Wyżywienie na zawodach zapewnili: Hurtownia Napojów „Wysokiński” w Miedzyrzecu Podlaskim, Urząd Gminy w Międzyrzecu Podlaskim i Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP.

Organizatorzy zawodów dziękują staroście bialskiemu, samorządom naszego powiatu, wójtowi gminy Międzyrzec Podlaski oraz strażakom z terenu gminy Międzyrzec Podlaski za wsparcie i pomoc w organizacji zawodów.

Tekst: Bożena Krzyżanowska