Finał V Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym

Uczennica I LO w Rykach po raz kolejny laureatką V Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym.

Tegoroczna Olimpiada adresowana była do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatów: bialskiego, lubartowskiego, łukowskiego, parczewskiego, włodawskiego i ryckiego. Głównym celem olimpiady jest poszerzenie wiedzy i wzrost świadomości w zakresie zdrowia psychicznego, a także poszerzenie wiedzy o konieczności wzmacniania pozytywnego potencjału zdrowotnego w zakresie zdrowia psychicznego.

Uczniowie, którzy przystąpili do Olimpiady i pisania testów w trzech etapach: szkolnym, powiatowym i regionalnym, nie mieli łatwego zadania. Aby się przygotować musieli zmierzyć się z trudnym i obszernym materiałem teoretycznym, obejmującym wiele zagadnień. W testach uwzględniono również fakt, że rok 2017 zgodnie z hasłem Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest depresji dlatego duża część pytań była poświęcona właśnie tej jednostce chorobowej.

Olimpiada składała się z trzech etapów, tj. szkolnego, powiatowego i finału regionalnego, 19 października, w którym uczestniczyło 18 laureatów etapów powiatowych. Łącznie wzięło w nich udział ponad 600-et uczniów. W ostatecznej rywalizacji zwyciężyła: Wiktoria Pacek z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie, II miejsce przypadło Natalii Kalisz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Parczewie, zaś III Annie Lipskiej, uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach.

Na laureatów czekały atrakcyjne nagrody: laptop, wysokiej jakości smartfony ufundowane wspólnie przez wszystkie 6 powiatów a które wręczał gospodarz Olimpiady Starosta Rycki Stanisław Jagiełło oraz przedstawiciele pozostałych samorządów wraz z gospodarzem obiektu – Dyrektorem Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Tegoroczne podsumowanie Olimpiady miało niekonwencjonalny charakter. Całe wydarzenie odbyło się w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Dzięki uprzejmości Pana Pawła Pawłowskiego Dyrektora Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie młodzież pisała testy w auli na fotelach lotniczych. Ponadto wszyscy uczestnicy uroczystości mieli możliwość zwiedzenia Muzeum. Podczas gali wręczenia nagród obecni mogli również wysłuchać pięknego koncertu pracownika Muzeum oraz studenta WSOSP w Dęblinie.

Wszyscy zebrani na uroczystej gali V Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym mogli zapoznać się również z przygotowaną fotorelacją ze wszystkich pięciu Olimpiad, których organizatorami były poszczególne samorządy powiatowe. Inicjatorem Olimpiady był Powiat Bialski, który przełamał temat tabu jakim jest zdrowie psychiczne, jednocześnie zachęcając inne powiaty do włączenia się w ten obszar zdrowia publicznego.

Zapraszamy powiaty oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych do udziału w VI Regionalnej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym, której głównym organizatorem w roku 2018 będzie Starostwo Powiatowe we Włodawie.