Czempionat Narodowy 2018 jednak w Warszawie

Narodowy Pokaz Koni Czystej Krwi Arabskiej w tym roku obędzie się w Warszawie, na terenach Toru Wyścigów Konnych Służewiec. O takiej decyzji poinformowało w oficjalnym piśmie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowanym do Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej. W piśmie czytamy, że decyzję taką podjął minister Krzysztof Jurgiel na prośbę Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witolda Strobla.

Tegoroczny Czempionat Narodowy ma być przeniesiony do stolicy ze względu na obchodzoną w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgodnie z informacją Ministerstwa aukcja „Pride of Poland” odbędzie się tradycyjnie w Janowie Podlaskim.

Pismo, które wpłynęło do Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej jest oficjalną odpowiedzią na apel, jaki wystosował starosta bialski Mariusz Filipiuk do przedstawicieli władz o nie wprowadzanie zmian w organizacji Święta Konia Arabskiego i pozostawienie imprezy w Janowie Podlaskim.

– Jest to bardzo smutna wiadomość dla mieszkańców powiatu bialskiego. Właśnie zakończył się pewien etap w historii naszego regionu. Trudno zaakceptować taką decyzję. Do końca miałem nadzieję, że będzie ona inna. Byłem przekonany, że będziemy w stanie wpłynąć na rządzących. Niestety, głosy mieszkańców i samorządowców, którzy walczyli o sprawę stadniny nie zostały wysłuchane, a wręcz zignorowane. Najbardziej żal dorobku stadniny, na które pokolenia ciężko pracowały przez ponad 200 lat – powiedział starosta Mariusz Filipiuk.