I Mistrzostwa Powiatu Bialskiego Juniorów w Szachach Szybkich

W niedzielę 15 kwietnia 2018 roku w gościnnych progach Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim przeprowadzono po raz pierwszy Mistrzostwa Powiatu Bialskiego Juniorów do lat 19 w Szachach Szybkich, pod Patronatem Starosty Bialskiego i Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski. Patronatem medialnym objęły imprezę: Katolickie Radio Podlasia, Wspólnota Bialska, RadioBiper.info, Miedzyrzec.info. Organizatorami zawodów były kluby zrzeszone w Bialskim Regionalnym Związku Szachowym – Międzyszkolny Uczniowski Klub Szachowy w Międzyrzecu Podlaskim i Klub Szachowy MOK Terespol.

W trzech rozgrywanych równolegle turniejach – dziewcząt do lat 10, chłopców do lat 10 oraz juniorek i juniorów w wieku 11 – 19 lat rywalizowało 50 młodych szachistów i szachistek. Dodatkowo wyodrębniono grupy wiekowe do lat 8 i 14.

W turnieju juniorów, zgodnie z oczekiwaniami, zwyciężyła z kompletem punktów reprezentantka MUKS „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim Patrycja Waszczuk, która jest aktualną Mistrzynią Polski Juniorek do lat 14 w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Mistrzem Powiatu Bialskiego Juniorów do lat 14 został Wiktor Kukawski, kolega klubowy Patrycji, który zajął 2 miejsce w klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce w turnieju i pierwsze w kategorii juniorek do lat 14 zajęła Karolina Sacharczuk z Uczniowskiego Ludowego Klubu Szachowego w Sarnakach. Czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej i pierwsze wśród juniorów do lat 19 zajął Jakub Niczyporuk z Konstantynowa. Warto wspomnieć, iż w tym turnieju uczestniczyło dwóch ośmiolatków: Szymon Suska ze Stowarzyszenia Szachistów „Szachpol” Łuków i Aleksander Nakaziuk z międzyrzeckiego klubu. Chłopcy zajęli odpowiednio 5 i 6 miejsce w stawce 21 zawodników.

Mistrzem Powiatu Bialskiego Młodzików do lat 10 w Szachach Szybkich został Bartosz Walaszek z Radzynia Podlaskiego, natomiast w grupie ośmiolatków Maciej Waszczuk, przedszkolak z Samorządowego Przedszkola nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim.        Mistrzynią powiatu młodziczek do lat 10 została Karolina Tymoszuk z MUKS „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim, a w grupie ośmiolatek Magdalena Kaniuch, również z Międzyrzeca Podlaskiego.

Trofea sportowe oraz nagrody wręczyli Wiceburmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski Pan Grzegorz Łubik i reprezentująca Starostę Bialskiego, radna powiatu bialskiego Pani Jolanta Zbucka.

Zarząd Bialskiego Regionalnego Związku Szachowego składa serdeczne podziękowania Staroście Bialskiemu Panu Mariuszowi Filipiukowi, Burmistrzowi Miasta Międzyrzec Podlaski Panu Zbigniewowi Kotowi za życzliwość i ufundowanie trofeów oraz nagród rzeczowych. Redakcjom Katolickiego Radia Podlasia, Wspólnoty Bialskiej, Radia Biper i Międzyrzec.info za zaangażowanie i promocję wydarzenia.

Pragniemy również podziękować dyrektorowi szkoły Pani Jolancie Wolanin za życzliwość i umożliwienie przeprowadzenia zawodów w pomieszczeniach szkoły.