„Igłą malowane” w Sitniku

W dniu 22.04.2018 roku w Pracowni Koronkarstwa w Sitniku rozstrzygnięto X  jubileuszową edycję Ogólnopolskiego Konkursu Koronkarskiego  „Igłą malowane”. Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu zostało powierzone Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Białej Podlaskiej jako zadanie wspólne współfinansowane przez Powiat Bialski i Gminę Biała Podlaska. Celem Konkursu „Igłą malowane” jest propagowanie ludowego rękodzieła artystycznego z zakresu koronkarstwa oraz promocja regionalnych technik koronkarskich i hafciarskich.

Komisja konkursowa oceniła prace 55 osób w tym dwadzieściorga dzieci w czterech kategoriach artystycznych, w dwóch grupach wiekowych. Najwięcej prac wpłynęło z powiatu bialskiego aczkolwiek nie zabrakło prac i innych regionów Polski: z województwa śląskiego, lubuskiego i mazowieckiego.

W czasie wernisażu ogłoszono laureatów konkursu.

W kategorii haft krzyżykowy w grupie wiekowej do lat piętnastu, I miejsce przyznano Wiktorii Derkacz z Łukowców, II miejsce Wiktorii Adamiuk ze Szkoły Podstawowej w Konstantynowie, III miejsce Julii Teodoruk z Sitnika. Wyróżnienie otrzymała Oliwia Paszkiewicz z Łukowców. W grupie powyżej piętnastu lat – I miejsce zajęła Maria Harwacka z Hruda, II miejsce Teresa Warowna z Zakalinek i Magdalena Rzymowska z Julkowa, III miejsce otrzymała Monika Jonaszka z Zakanala. W tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia – Monice Rudawskiej ze Styrzyńca oraz Małgorzacie Kołpak z Woli Dubowskiej.

W kategorii haft płaski wzięły udział tylko osoby dorosłe; I miejsce przyznano Halinie Bandzerewicz z Dokudowa, II miejsce Marzenie Borysiewicz z DPS w Konstantynowie i III miejsce Annie Hornowskiej również z DPS w Konstantynowie. W tej kategorii przyznano nagrodę pani Mariannie Kałdun za kultywowanie techniki regionalnej i wykorzystanie ręcznie tkanego płótna lnianego.

W kategorii koronka: I miejsce zajęła pani Teresa Kosińska z Wólki Nosowskiej, II miejsce Teresa Bartosiewicz z Konstantynowa, III miejsce Jadwiga Sidoruk z Łukowców. Wyróżnienia otrzymały: Anna Ostapiuk z Drelowa oraz Jolanta Frączak z DPS w Konstantynowie.

W kategorii makatka w hafcie lub koronce, przyznano trzy I miejsca następującym osobom: Zofii Kaliszuk z Janowa Podlaskiego, Ewie Daniluk z Białej Podlaskiej i Annie Karwackiej – Kosińskiej z Białej Podlaskiej. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Teresa Charko z Zakalinek.

Zwycięzcom i wyróżnionym wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe. Cztery panie: Zofia Zalewska, Maria Harwacka, Danuta Bandzerewicz, Stanisława Halina Pyrka które uczestniczą w konkursie od jego początku otrzymały dodatkowo pamiątkowe statuetki

Na uroczyste otwarcie wystawy i wręczenie nagród przybyli licznie zaproszeni goście. Uroczystość uświetniły występy zespołu ludowego Sitniczanie oraz solistka Wiktoria Szczepanowska ze Sławacinka Starego.

Materiał GOK Biała Podlaska