VIII edycja Bialskiej Ligi Szachowej.

Turniejem w Sarnakach zakończyła się Bialska Liga Szachowa VIII edycji.

W roku szkolnym 2017/2018 Bialski Regionalny Związek Szachowy przeprowadził 7 turniejów w Łomazach, Konstantynowie, Międzyrzecu Podlaskim, Rokitnie, Roskoszy, Sarnakach i Terespolu. Turnieje mogły zostać zrealizowane dzięki dotacji Starosty Bialskiego, życzliwości włodarzy miejscowości i kierowników placówek oświatowych, w których odbyły się zawody oraz osobistemu zaangażowaniu radnego Powiatu Bialskiego Marka Uścińskiego.

W turniejach wystąpiło łącznie 589 szachistów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Szachistów sklasyfikowano w 8 podstawowych kategoriach uczniów i uczennic: klas I – III i IV – VI szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Odrębnie sklasyfikowano przedszkolaków.

W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Jakub Niczyporuk  z LO im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Natomiast wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Andżelika Petruczenko z LO im. E. Plater w Białej Podlaskiej.

Wśród gimnazjalistów najlepszym szachistą został Marek Prokopiuk z Gimnazjum w Terespolu Gimnazjum Sportowego nr 3 w Międzyrzecu Podlaski. Najlepszą gimnazjalistką okazała się Joanna Szymańska z Gimnazjum w Sarnakach.

W grupie uczniów klas IV – VI szkół podstawowych wygrał Wiktor Kukawski z Gimnazjum Sportowego nr 3 w Międzyrzecu Podlaski, a wśród uczennic Hanna Nurzyńska ze Szkoły Podstawowej w Kąkolewnicy.

W klasyfikacji uczniów klas I – III zwyciężył Aleksander Nakaziuk z SP nr 3 im. Jana Pawła II w Międzyrzecu Podlaskim, a wśród dziewcząt Aleksandra Słowikowska z SP nr 2 w Radzyniu Podlaskim.

Warto wspomnieć, że w ligowych turniejach wzięło udział ośmioro przedszkolaków. Najwięcej punktów w 7 turniejach zgromadziła Joanna Wedziuk z Samorządowego Przedszkola nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim.

Wyniki drużynowe szkół powiatu bialskiego dostępne są na stronie internetowej https://bszs.edupage.org/text6/?