Studniówek czar ….

Tegoroczny sezon studniówkowy w powiecie bialskim, w związku z bardzo krótkim karnawałem rozpoczął się już 16 stycznia. Na sto dni przed maturą wielkie odliczanie do egzaminu maturalnego jako pierwsi rozpoczęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Unitów Podlaskich w Międzyrzecu Podlaskim. W kolejne soboty stycznia oraz pierwszą lutego setki młodych dam przemienionych z kopciuszka w piękne księżniczki oraz przystojnych gentelmanów, z pozostałych pięciu szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat bialski, rozpoczęło zabawę.
W rytm melodii Ogińskiego, przyszli maturzyści, dostojnym krokiem wraz z dyrekcją podążali po parkiecie, w eleganckich strojach, w pełni skupieni, starając się nie pomylić kroków galowego tańca. Studniówka, to przecież dla tych młodych ludzi, symboliczny krok w dorosłość. To pierwszy taki wytworny bal, który zapamiętają do końca swoich dni. Jest on zwieńczeniem kilkumiesięcznych przygotowań, wyzwalających wiele emocji oraz zmuszających do podejmowania decyzji, zarówno co do miejsca jak i wystroju sali, a także części artystycznej, wyboru muzyki oraz menu. To właśnie w tych dniach sala gimnastyczna Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach zmieniła swój wygląd, stając się salą balową. Uczniowie pozostałych sześciu szkół prowadzonych przez powiat bialski, poszli za duchem czasu i popularne niegdyś sale gimnastyczne zamienili na wytworne sale bankietowe. To przecież w tym właśnie dniu dla tych młodych ludzi wstępujących w dorosłość liczy się oryginalność, elegancja i piękno, które przeplatają się z tradycjami studniówkowymi. Do nich niewątpliwie zaliczyć można pierwszy taniec jakim jest polonez. Był to wstęp do zatracenia się w tańcu i na moment przeniesienia się świat beztroskiej zabawy. Parkietowe poczynania z zapartym tchem śledzili nauczyciele, zaproszeni goście oraz rodzice i koleżeństwo. Na uwagę zasługuje fakt, iż w międzyrzeckim ekonomiku dyrektor rozpoczął poloneza cytując fragment Pana Tadeusza – „Poloneza czas zacząć …”, a tańczących wprowadziła para uczniów ubrana w szlacheckie stroje.
Wszystkie bale otworzyli dyrektorzy szkół, którzy podczas swoich przemówień życzyli młodym ludziom udanej zabawy, braku zmartwień oraz powodzenia podczas egzaminu maturalnego. Dyrektorzy życzyli także zabawy, po której pozostaną tylko przyjemne refleksje. Podsumowaniem ich przemówień niech będą słowa wypowiedziane przez Roberta Matejka – Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim: „Taka noc zdarza się tylko raz w życiu. Noc wypełniona tańcem, wspaniałą zabawą, obecnością osób, z którymi spędza się dużo czasu w szkole”
Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Wśród nich oprócz już wspomnianej dyrekcji i grona pedagogicznego znaleźli się: emerytowani dyrektorzy szkół, burmistrzowie, wójtowie, posłowie na sejm RP, radni zarówno gminni jak i powiatowi oraz przyjaciele szkoły. Podczas swoich przemówień osoby te podkreślały jak ważna jest nauka i odpowiednie wyczucie chwili „bo w życiu jest czas na zabawę, ale także i na naukę”. Przemawiający zaznaczali, że każdą chwilę życia trzeba jak najlepiej wykorzystać, bo ”czas biegnie nieubłaganie i należy efektywnie i rozsądnie go wykorzystać, by spełnić wszystkie marzenia” mówił Mieczysław Romaniuk – Przewodniczący Rady Gminy Terespol oraz wieloletni Dyrektor Zespołu Szkół w Małaszewiczach. Na koniec przemówień wszyscy zebrani życzyli młodzieży udanej zabawy oraz połamania piór na egzaminie maturalnym.
W uroczystościach nie mogło także zabraknąć przedstawicieli rodziców, którzy na ręce dyrekcji, składali podziękowania za umożliwienie organizacji balów, a także za trud wkładany w edukację ich dzieci oraz prosili o dalszą pomoc w przygotowaniu ich pociech do nadchodzących egzaminów.
Podziękowania płynęły również od naszej drogiej młodzieży, która w swych wystąpieniach wyrażała wdzięczność zarówno dyrekcji, gronu pedagogicznemu jak również zawsze wspierających ich rodzicom. Przyszli maturzyści życzyli także, sobie i swoim rówieśnikom dobrej zabawy, a w Zespole Szkół w Małaszewiczach swoje przemówienie podsumowali słowami: „Jeśli któregoś dnia mamy być szczęśliwi, to dlaczego nie zacząć dzisiejszego wieczoru?” We wszystkich szkołach przemówienia młodych ludzi zakończyły się wręczeniem pięknych bukietów kwiatów dyrekcji oraz wychowawcom.
Podczas balów studniówkowych znalazł się również czas na podsumowanie kilku lat spędzonych w murach szkolnych. Tradycyjnie wyrażone były poprzez części artystyczne przygotowane przez młodzież pod kierunkiem nauczycieli. W tym roku miały one różny charakter wzruszający, satyryczny, bądź jak w Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Władysława Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim koncertu życzeń dedykowanemu wychowawcom. Były to bardzo interesujące punkty balu.
Przy świetnej muzyce przyszli maturzyści wraz z osobami towarzyszącymi oraz zaproszonymi gośćmi wykonywali parkietowe akrobacje. Wszyscy uczestnicy balów bawili się wyśmienicie, czego wyrazem były piękne uśmiechy na ich twarzach. Wspólna zabawa trwała do białego rana. I jak zaznaczył Arkadiusz Stefaniuk Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim „młodzież wzorowo zdała wstępny egzamin z dorosłości, a teraz została tylko ciężka nauka i odliczanie dni do matury.”