3 maja

3 maja jest okazją do licznych uroczystości patriotyczno-religijnych odbywających się na terenie również powiatu bialskiego. Starosta bialski Mariusz Filipiuk uczestniczył w obchodach w Janowie Podlaskim i Międzyrzecu Podlaskim.

W Międzyrzecu Podlaskim uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pw. Chrystusa Króla, następnie delegacje, w tym posłowie na Sejm RP w osobach Marcin Duszek i Stanisław Żmijan, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, starosta Mariusz Filipiuk i wiecestarosta Janusz Skólimowski, władze miasta z burmistrzem Zbigniewem Kotem i Robertem Matejkiem – przewodniczącym Rady na czele, szkół i innych instytucji, a także organizacji działających na terenie miasta i poczty sztandarowe przemaszerowały pod pomnik Bohaterów Miasta na placu Jana Pawła II, gdzie złożyły kwiaty.

W ramach części artystycznej młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim przypomniała najważniejsze wydarzenia sprzed 225 lat. Wystąpił także Chór Męski Wiarus.

Trzeciomajowe święto w Międzyrzecu Podlaskim jest także okazją do wręczania miejskich nagród: Międzyrzecka Muza i Międzyrzecki Wawrzyn.

zdjęcia UM Międzyrzec Podlaski

Natomiast uroczystości w Janowie Podlaskim również rozpoczęto od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kolegiacie pw. św. Trójcy sprawowaną pod przewodnictwem ks. prałata Stanisława Grabowieckiego. W liturgii uczestniczyli starosta bialski Mariusz Filipiuk wraz z radnymi powiatowymi, Adam Byszko – sekretarz Gminy Janów Podlaski, Paweł Oleszczuk – wiceprzewodniczący Rady Gminy wraz z radnymi oraz pracownicy urzędu, a także dyrektorzy szkół i instytucji działających na terenie gminy, przedstawiciele służb mundurowych, jak również licznie zebrani mieszkańcy. Nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych, w tym ze szkół i OSP. Po mszy kwiaty złożono w krypcie przy trumnie bpa Adama Naruszewicza. W asyście młodzieży w mundurach z Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim delegacje złożyły wieńce przy pomnikach: Marszałka Józefa Piłsudskiego i żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej na skwerze oraz przy pomniku poległych Bojowników Ruchu Oporu z lat 1939-44 na Placu Partyzantów.

Po oficjalnych uroczystościach montaż poetycko-muzyczny pt. „Nauczmy się na pamięć tego kraju” można było obejrzeć w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim.

Dzięki uprzejmości Radio Biper można obejrzeć film z uroczystości.

zdjęcia Renata Kaczmarek