Powiat Bialski świętował swoje dwudziestolecie

Uroczystą sesję Rady Powiatu z okazji 20-lecia Powiatu Bialskiego, 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz 15-lecia Partnerstwa z Powiatem Oberhavel poprzedziła Msza św. w Parafii św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej. W jej trakcie homilię wygłosił Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piński Antoni Dziemianko.
Uroczystą sesję otworzył przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Kiczyński, a następnie wprowadzono sztandar i odegrano hymny: państwowy oraz Unii Europejskiej. Po powitaniu wszystkich gości zgromadzeni mieli okazję obejrzeć występy artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie Filia w Białej Podlaskiej, a także Oliwii Spychel, która specjalizuje się w grze na skrzypcach.
Następnie przyszedł czas na przemówienie starosty bialskiego Mariusza Filipiuka. W swym wystąpieniu zaznaczył on, jak bardzo nasz powiat zmienił się na przestrzeni ostatnich dwóch dekad. Podkreślił jednak, iż to nie koniec zmian, a powiat bialski ma przed sobą jeszcze wiele zadań.
W kolejnym punkcie programu zgromadzeni mogli zapoznać się z trwającym ponad 20 minut filmem „20-lecie powiatu bialskiego”, w którym podsumowano dokonania powiatu od 1999 r. W filmie wystąpili m.in. starosta bialski Mariusz Filipiuk, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej Krystyna Beń czy też dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie Krzysztof Bruczuk.
Niezwykle istotnym elementem uroczystej sesji Rady Powiatu było wręczenie okolicznościowych wyróżnień. Medalami z okazji 20-lecia powiatu bialskiego uhonorowano radnych, którzy pełnili funkcję przez przynajmniej trzy kadencje w okresie 20-lecia powiatu bialskiego, wieloletnich burmistrzów i wójtów, długoletnich pracowników piastujących kierownicze stanowiska, a także osób ściśle współpracujących z powiatem i mających istotny wpływ na jego rozwój oraz przedstawicieli delegacji zagranicznych. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej Marianna Tumiłowicz, skarbnik powiatu bialskiego Krystyna Laszuk, członek zarządu powiatu Tadeusz Łazowski, radny powiatowy Marek Uściński, były wicemarszałek Sejmu RP Franciszek Stefaniuk, radny powiatowy Arkadiusz Maksymiuk, Mariusz Kiczyński czy Krystyna Beń.
Medale, obraz oraz piękny grawerton z okazji 15-lecia Partnerstwa z Powiatem Oberhavel otrzymali z rąk starosty bialskiego Mariusza Filipiuka i przewodniczącego Rady Powiatu Mariusza Kiczyńskiego przedstawiciele delegacji niemieckiej na czele ze starostą Powiatu Oberhavel Ludgerem Weskampem, który następnie podziękował za dotychczasową współpracę i wyraził nadzieję na jej kontynuację w przyszłości.
W kolejnych punktach programu znalazły się występy solistek – Natalii Marczuk oraz Marty Tchórzewskiej, a także wykład dr. hab. Przemysława Litwiniuka o samorządzie terytorialnym jako wartości konstytucyjnej i europejskiej. Następnie miały miejsce przemówienia zaproszonych gości. Głos zabrali m.in. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piński Antoni Dziemianko, Przewodniczący Rady Rejonu Samborskiego Vitaliy Kimak, Franciszek Stefaniuk, prezydent miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk czy radny powiatowy Marian Tomkowicz.
Sesję zakończyła przemowa przewodniczącego Rady Powiatu Mariusza Kiczyńskiego, który następnie – wraz ze starostą bialskim Mariuszem Filipiukiem – poczęstował gości okolicznościowym tortem z okazji 20-lecia Powiatu Bialskiego.