VI Bialski Festiwal Sękaczy

9 września odbył się VI Bialski Festiwal Sękaczy. To pyszne święto zgromadziło w Centrum Międzyrzeca Podlaskiego wielu mieszkańców miasta oraz gości z całego powiatu bialskiego. Podczas festiwalu zaprezentowało się 11 wystawców. Wykonanych przez nich sękaczy można było próbować podczas degustacji. Na scenie zaś zaprezentowały się „Ostromieczewskije Lewony” – zespół z Białorusi, zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Podlasia” z Międzyrzeca Podlaskiego oraz 9 zespołów ludowych biorących udział w konkursie piosenki biesiadnej. W tym czasie odbywał się również pokaz wypieku sękacza przygotowany przez Pracownię Kulinariów w Perkowicach Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej.

Gospodarzami wydarzenia byli starosta bialski Mariusz Filipiuk i burmistrz miasta Międzyrzec Podlaski Zbigniew Kot, którzy przywitali przybyłych na Festiwal, a także podziękowali za kultywowanie lokalnych tradycji zarówno producentom sękczy, jak i występującym artystom. Uczestników konkursów wspierali m.in. radni powiatu bialskiego Czesław Pikacz, Ryszard Boś, Mariusz Kostka, Paweł Litwiniuk, Marek Sulima, Arkadiusz Maksymiuk i Jan Kurowski. Obecni byli także włodarze sąsiadujących z Międzyrzecem Podlaskim gmin, przedstawiciele innych instytucji państwowych różnych szczebli, fundacji, izb, stowarzyszeń wspierających rozwój naszego regionu, w tym dyrektorzy Gminnych Ośrodków Kultury, a także Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej.

W konkursie piosenki biesiadnej wystąpiły: Zespół  „Razem” z Tucznej, Zespół Kaczeńce z Czosnówki, Zespół „Kalina” z Perkowic, Zespół „Dobrynianki” z Dobrynia Dużego, Zespół  Śpiewaczy „Kalina” z Łózek, Zespół „Ale Baby” z kapelą z Berezy, Zespół „Leśne Echo” z Zaścianek, a także „Luteńka” z Koszoł i „Studzieńczanie” ze Studzianki. Komisja konkursowa, w skład której weszli Piotr Osipiuk – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Zawadzkiego w Wisznicach, Paweł Prokopiuk – nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim oraz Dariusz Sidorczuk – nauczyciel Szkoły Muzycznej im. K. Kurpińskiego w Międzyrzecu Podlaskim, zdecydowała o przyznaniu I miejsca zespołowi „Kalina” z Perkowic. II miejsce zajął zespół „Ale baby” z kapelą z Berezy, a miejsce III przypadło zespołowi „Dobrynianki” z Dobrynia Dużego.

Starosta Mariusz Filipiuk wręczył odznaczenie Zasłużony dla Powiatu Bialskiego Kapeli „Retro” z Międzyrzeca Podlaskiego. Kapela działa od 2005 roku. Skupia miłośników muzyki i śpiewu. W repertuarze kapeli znajdują się utwory: biesiadne, ludowe, patriotyczne oraz religijne. Repertuar kapeli jest stale wzbogacany o popularne piosenki we własnej aranżacji. Kapela koncertuje podczas różnych uroczystości, festynów, jubileuszy, spotkań towarzyskich i uroczystości rodzinnych. Kapela wieloktotnie z sukcesami brała udział w różnych konkursach i przeglądach. Otrzymane wyróżnienia i nagrody to m. in.: I miejsce i nagroda „Złoty Kur Lubelszczyzny” podczas Wojewódzkiego Przeglądu Kapel w Żdżarach. Kapela stale współpracuje z zespołem ludowym „Jutrzenka” z Rogoźnicy, akompaniując podczas występów.

Konkurs na „Najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz” wygrała Dorota Laskowska z Huszczy (gm. Łomazy). II miejsce zajęła Marta Przybysławska z Kolonii Zakalinki (gm. Konstantynów), a trzecia lokatę Krystyna Krótkiewicz z Kodnia. Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Chwalczuk – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, Andrzej Marciniuk – przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim i Kazimiera Kuresza z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Białej Podlaskiej z/s w Grabanowie, przyznała także wyróżnienia, które otrzymały Barbara Maksymiuk z Czosnówki (gm. Biała Podlaska) i Beata Frończuk z Horodyszcza (gm. Wisznice). Zwycięzcom nagrody wręczyli burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Zbigniew Kot i radni powiatu bialskiego: Marek Sulima, Ryszard Boś i Arkadiusz Maksymiuk.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Portal radiobiper, Portal Biała24, Katolickie Radio Podlasie, Portal Podlasie24, Echo Katolickie, Puls miasta TV, TVP 3 Lublin i Gościniec Bialski.