Zabiegali o pamięć

11. Katyńskie Powiatowe Biegi Przełajowe w Terespolu w dniu 25.04.2019 r. odbywały się pod hasłem „Wiele dróg – jeden cel”. Otwarcie było zgodne z ceremoniałem olimpijskim: była flaga, znicz i apel olimpijski. W apelu poległych wspominaliśmy polskich olimpijczyków zamordowanych w Katyniu. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć prezesa PKOL, Piotra Nurowskiego. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Jackiem Danielukiem i dyrektorzy terespolskich szkół. Rangę imprezy podnieśli brązowi medaliści olimpijscy: kajakarz, Władysław Zieliński, Kazimierz Czarnecki – podnoszenie ciężarów i łuczniczka, Iwona Marcinkiewicz. Nasi wspaniali goście wzięli udział w ceremonii otwarcia, nagradzali najlepszych, wpisywali się do ksiąg pamiątkowych, pozowali do zdjęć. Organizatorzy podsumowali powiatowy konkurs plastyczny „Wiele dróg – jeden cel”. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez PKOL. Przy pięknej, słonecznej pogodzie, w towarzystwie budzącej się do życia przyrody ruszyło bieganie uczniów reprezentujących większość szkół powiatu bialskiego. Odbyło się 15 biegów na różnych, dostosowanych do wieku dystansach. Frekwencja była znacznie niższa z powodu strajku nauczycieli, a i tak do mety dobiegło niemal 300 osób. Za trud na mecie czekały dyplomy, medale i cenne nagrody. Sponsorami zawodów byli: Urząd Miasta Terespol i Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej oraz PKOL w Warszawie. Patronem medialnym zawodów było „Słowo Podlasia”, a organizatorem Klub Olimpijczyka w Terespolu przy pomocy młodzieży Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Cieszymy się, że zarówno my, jako organizatorzy, jak i uczestnicy pięknie wpisaliśmy się w obchody 100 lecia powstania PKOL.

Krystyna Pucer