VII Bialski Festiwal Sękaczy

W niedzielę 15 września 2019 r. miał miejsce VII Bialski Festiwal Sękaczy, który odbył się w Łomazach. Wydarzenie rozpoczęli swoimi wystąpieniami starosta bialski Mariusz Filipiuk oraz wójt gminy Łomazy Jerzy Czyżewski.

Wśród zebranych nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych i państwowych – obecni byli m.in. wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego Dariusz Stefaniuk, radni sejmiku województwa lubelskiego Przemysław Litwiniuk, Sławomir Sosnowski i Riad Haidar, poseł na Sejm RP Stanisław Żmijan, a także radni powiatu bialskiego – wicestarosta bialski Janusz Skólimowski, Mateusz Majewski (członek zarządu), Czesława Caruk oraz Marek Sulima.

Następnie odbył się Konkurs Piosenki Biesiadnej, po którym uczestnicy festiwalu mogli obejrzeć występy zespołów artystycznych, a także pokaz wypieku sękacza. Cały festiwal zwieńczyło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w ramach konkursów na najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz oraz na piosenkę biesiadną.

Rozstrzygnięcie konkursu Piosenki Biesiadnej (komisja w składzie Piotr Osipiuk, Anna Jureczek, Marta Bogusz):

1. miejsce – zespół „Śpiewam, bo lubię” z Łomaz,

2. miejsce – Kapela Retro z Międzyrzeca Podlaskiego,

3. Zespół „Zorza” z Cicibora Dużego.

Rozstrzygnięcie konkursu „Najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz” (komisja w składzie Elżbieta Chwalczuk, Alina Zajdel, Małgorzata Kadłubowska):

1. miejsce – Agnieszka Stanilewicz ze Studzianki (gm. Łomazy),

2. miejsce – Mirosława Brodacka ze Studzianki (gm. Łomazy),

3. miejsce – Beata Frończuk z Horodyszcza (gm. Łomazy).

Wyróżnienia: Marta Przybysławska z Zakalinek (gm. Konstantynów), Ewa Bujnik z Huszczy (gm. Łomazy), Krystyna Pawluk z Huszczy (gm. Łomazy).