Poznajmy laureatów „Dobre, bo Bialskie”

W tym roku przyznano 5 statuetek w ramach gali „Dobre, bo Bialskie”. Poznajmy laureatów:

BIALSKOPODLASKA  IZBA  GOSPODARCZA  w Białej Podlaskiej

Bialskopodlaska Izba Gospodarcza  jest autonomiczną organizacją samorządu gospodarczego. Powstała 5 sierpnia 1990 roku w Białej Podlaskiej z inicjatywy podmiotów gospodarczych regionu. Obejmuje swym działaniem obszar powiatu bialskiego i powiatów sąsiednich.

W chwili obecnej zarejestrowanych jest 92 członków.

Głównym celem Izby jest podejmowanie działań rozwijających przedsiębiorczość i wspieranie inicjatyw gospodarczych swoich członków.

Zajmuje się działalnością szkoleniową, informacyjną i promocyjną. Stanowi platformę wymiany doświadczeń i informacji.

Rada Izby stanowiąca jej władze wybierana jest raz na 4 lata. Obecna to już 7 kadencja Rady. Pierwszym prezesem Izby był inicjator i główny  założyciel  nieżyjący już Józef  Zelent, w latach 2000-2003  Cezary Nowogrodzki, a od 2003 roku przez 4 kadencje Prezesem Izby jest Eugeniusz Izdebski.

KOMPLEKS „DWÓR  DROBLIN” w Droblinie

W 2010 roku zdewastowany, XVI wieczny  Dwór w Droblinie stał się własnością Pana Pawła Skerczyńskiego, który odrestaurował  Dwór organizując w nim hotel i restaurację o 4 gwiazdkowym standardzie.    Klasyczne wnętrza obiektu nawiązujące do jego historii, połączono ze współczesnymi udogodnieniami.  Kompleks dysponuje nowoczesną stajnią z krytą ujeżdżalnią oraz szkółką jeździecką. Są również quady, strzelnica, plac zabaw.

Inspirowane  naturą SPA w Dworze Droblin to usytuowany na wodzie drewniany budynek.

W strefie relaksu goście  mogą skorzystać z dobrodziejstw rosyjskiej „bani”.

Estetyka wnętrza, otoczenie jak i oferowane atrakcje sprawiają, że jest to idealne miejsce zarówno do indywidualnego wypoczynku, jak i kompleksowa oferta  dla klientów biznesowych.

Kompleks Dwór Droblin  zatrudnia 13 osób. Właścicielem Kompleksu jest Paweł Skerczyński.

KOJPASZ spółka jawna Kossowski, Jakubiuk w Wisznicach

Początki działalności firmy Kojpasz sięgają roku 1993. Wówczas Firma zajmowała się wyłącznie wytwarzaniem pasz. W następstwie dynamicznego rozwoju podjęto decyzję o zakupie byłej bazy Gminnej Spółdzielni w Wisznicach, gdzie  przeniesiono produkcję. Wprowadzono do oferty sprzedaż środków ochrony roślin, nawozów, części do ciągników i maszyn rolniczych, artykułów ogrodniczych i materiałów budowlanych.

Otwarto sklepy firmowe w Parczewie i Białce. Nawiązano współpracę partnerską z punktami dystrybucji na terenie województwa lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i podkarpackiego.

Aktualnie firma Kojpasz produkuje pasze dla trzody chlewnej, bydła, drobiu, koni oraz królików.

Kojpasz jest jednym z większych pracodawców w gminie Wisznice.  Obecnie pracuje w niej  40 osób. Wspomaga finansowo inicjatywy lokalne.

Od 1 stycznia 2014 roku właścicielami Spółki  są  Tadeusz Kossowski  oraz firma Ranczer Sp. z o.o. z Wisznic.

Zdzisław Marczuk  z Zakalinek, gmina Konstantynów

Zdzisław Marczuk to ceniony muzyk,  pedagog i promotor kultury ludowej. Inicjator, instruktor, współpracownik oraz muzyk licznych kapel i zespołów śpiewaczych z terenu Południowego Podlasia.

O jego poziomie artystycznym świadczą liczne nagrody zdobywane nie tylko na uroczystościach powiatowych. W swoim dorobku posiada nagrody z Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. Z prowadzonymi przez siebie zespołami i kapelami 27 razy uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Z każdego wyjazdu wraca z nagrodą. Dwukrotnie były to najwyższe nagrody Festiwalu „Baszty”.  Jego działalność była także nagradzana przez Ministra Kultury, m.in. Nagrodą Oskara Kolberga.

Powiat bialski wyróżnił Pana Zdzisława Marczuka nagrodą „Bialskie Talenty”, Medalem Zasłużony dla Powiatu Bialskiego oraz nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, zaś województwo lubelskiego – Odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”.

miasto  TERESPOL

Burmistrz miasta   –  Jacek Danieluk

Przewodniczący Rady Miasta – Jarosław Tarasiuk

Terespol to graniczne miasto liczące 6 tysięcy mieszkańców. W  ostatnich latach pozyskało ponad 80 mln złotych przeznaczając je  głównie na inwestycje w infrastrukturę. Skanalizowano całe miasto, wykonano rewitalizację centrum, zamontowano instalacje solarne, wybudowano przedszkole, remontowano szkoły, budowano drogi. We  współpracy  z powiatem wyremontowano główną ulicę w Terespolu,  kompleksowo wyremontowano i rozbudowano budynek zespołu szkół ogólnokształcących. Rozwój gospodarczy głównie w dziedzinie handlu, ukierunkowany jest na obsługę turystów z za wschodniej granicy. Wyremontowany został dworzec kolejowy. Powstały nowe centra handlowe. Łącznie w ostatnich latach na terenie Terespola zainwestowanych zostało ponad 400 mln zł.  Terespol zyskał wizerunek miasta przedsiębiorczego, otwartego na zmiany.

Miasto współpracuje z samorządami w Niemczech, na Ukrainie i  na Białorusi.

Prężnie działa Miejski Ośrodek Kultury oraz liczne stowarzyszenia działające w dziedzinach kultury i sportu. Największymi wydarzeniami  organizowanymi cyklicznie są: Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich oraz Międzynarodowy Turniej  Sportowy ,,Bug rzeką przyjaźni”.