Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu

Już po raz 22. w Terespolu zorganizowano Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury od 28 do 29 stycznia br. zaprezentowało się aż 29 chórów parafialnych, akademickich, grup kolędniczych zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. Trzynaście z nich stanowiły zespoły zagraniczne, które w swym repertuarze mają kolędy prawosławne. Przybyły one do Terespola z Białorusi, Ukrainy oraz Rosji. W tym roku po raz pierwszy wystąpił pochodzący aż z Moskwy Zespół Folklorystyczny Państwowego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego.

Pozostałe szesnaście zespołów pochodziło z Polski, w tym trzy z powiatu bialskiego, a były to: chór parafii prawosławnej pw. św. Cyryla i Metodego z Białej Podlaskiej, męski chór „Wiarus” Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu, chór parafii prawosławnej pw. Opieki Matki Bożej ze Sławatycz oraz zespół folklorystyczny „Łobaczewianki” Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach.

Imprezami towarzyszącymi były wystawa rękodzieła ludowego oraz fotograficzna „Dziedzictwo prawosławia – młodzież w działaniu dla parafii”.

Jak co roku nie mogło zabraknąć licznie przybyłej publiczności, która z uznaniem wysłuchała dwudniowych prezentacji. Wśród gości zaproszonych był również starosta bialski Mariusz Filipiuk, który wręczał okolicznościowe dyplomy i statuetki występującym artystom. Powiat bialski od wielu lat dotuje to wydarzenie.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Radio Biper

Scroll to Top