20 lat działalności „Polskiej Macierzy Szkolnej” na Białorusi

Delegacja z powiatu bialskiego uczestniczyła w pięknym koncercie podsumowującym 20 lat działalności organizacji „Polska Macierz Szkolna” oraz 25-lecia pracy jej prezesa Marii Sulimy. Gala odbyła się 2 grudnia br. w Brześciu.

Podczas swojego wystąpienia Maria Sulima mówiła o funkcjonowaniu prowadzonej przez nią organizacji. W jej ramach odbywa się działalność edukacyjna, gdzie dzieci i dorośli uczą się języka polskiego, poznają polską historię i kulturę, wyjeżdżają na wycieczki krajoznawcze szlakiem bohaterów narodowych. Podkreśliła również udział utalentowanych młodych ludzi w międzynarodowych i krajowych konkursach recytatorskich i wokalnych, jak również kilka razy w roku organizacja odczytów poezji.

Jubilatka odbierała gratulacje i podziękowania za jej pracę na rzecz mieszkającej na Białorusi społeczności polskiej i jej wkładu w kształtowanie kultury białoruskiej. Ciepłe słowa skierowali również radni powiatowi: Marek Sulima, przewodniczący Komisji Rolnictwa, Gospodarki i Infrastruktury i Ryszard Boś, przewodniczący Komisji Rewizyjnej reprezentujący starostę bialskiego na tej uroczystości. Powiat bialski od wielu lat współpracuje z tą organizacją i uczestniczy w prowadzonych przez nią przedsięwzięciach. Wyrazem wdzięczności i współpracy był wręczony na ręce Marii Sulimy grawerton.

Podczas koncertu zebrani goście z Polski i Białorusi mogli zobaczyć przekrój działalności organizacji – występy grup wokalnych, instrumentalnych, tanecznych, wokalistów i recytatorów.

foto: Irina Szepielewicz