Konstantynowskie kolędowanie 2019

Niedziela, 20 stycznia 2019 r., w gminie Konstantynów, mimo iż mroźna, upłynęła w ciepłej atmosferze świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia bowiem zorganizowano 26. Prezentacje „Za kolędę dziękujemy” odbywające się już 20. raz na poziomie powiatu bialskiego i 7. raz na poziomie międzywojewódzkim.

Uroczystego otwarcia dokonał wójt gminy Romuald Murawski. Kilka miłych słów powitania skierowali również do widzów zaproszeni goście: kierownik Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej Dariusz Litwiniuk (przybyły w imieniu wicemarszałka Dariusza Stefaniuka), wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, członek Zarządu Powiatu w Białej Podlaskiej Tadeusz Łazowski oraz proboszcz parafii Św. Elżbiety Węgierskiej w Konstantynowie ks. Waldemar Tkaczuk. Imprezę zaszczycili swoją obecnością: radni gminy Konstantynów na czele z przewodniczącym – Tadeuszem Hryciukiem, dyrektorzy instytucji i placówek oświatowych z gminy Konstantynów, nauczyciele, dyrektorzy instytucji kultury, instruktorzy i twórcy rękodzieła.

Konstantynów gościł wykonawców z województw mazowieckiego, podlaskiego i powiatu bialskiego. Występy trwały blisko 5 godzin. Zaprezentowało się 25 grup wykonawców. Na scenie wystąpiło 220 osób.

Chcąc podkreślić znaczącą rolę organizowanych od 26 lat Prezentacji „Za kolędę dziękujemy”, w tym także 20. współpracy z Powiatem Bialskim dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie Teresa Bartosiewicz, zaprosiła do opracowania i wykonania okolicznościowych statuetek bardzo zdolnego w tej dziedzinie mistrza Roberta Miturę, byłego mieszkańca naszej gminy i wieloletniego nauczyciela plastyki w konstantynowskim gimnazjum. Przepiękne statuetki były wręczane jako podziękowanie za wspieranie działań promujących lokalną kulturę i tradycje kolędnicze. Otrzymali je: goście otwierający prezentacje, dyrektorzy placówek oświatowych i ośrodków kultury, DPS, WTZ, wszystkie zespoły ludowe i śpiewacze ze swoimi instruktorami, chór parafialny, inne osoby zasłużone

Przed rozpoczęciem części artystycznej ogłoszono wyniki 12. konkursu plastycznego „Anioły i ozdoby bożonarodzeniowe”. Osobom dorosłym, biorącym udział w konkursie, na scenie wręczono dyplomy i upominki ufundowane przez wójta gminy Konstantynów. Dzieci otrzymają dyplomy i słodycze przed feriami w szkołach lub przedszkolu.

Na scenie kolędy śpiewały dzieci z przedszkola i szkół podstawowych, chór parafialny, zespoły ludowe i śpiewacze. Cztery grupy wykonywały kolędy na skrzypcach, mandolinach i na gitarze. Obejrzano 2 różne wersje jasełek.

Z województwa podlaskiego zaproszenie do występu przyjęły 2 zespoły z GOKSiR w Mielniku: Mielniczanie oraz Wrzosy z Wilanowa.

Województwo mazowieckie reprezentowały 2 gminy. Z gminy Stara Kornica wystąpił zespół Korniczanie, a z gminy Sarnaki wystąpiły 3 grupy: solistka z gitarą Mirosława Kozłowska-Nalepa, zespół mandolinowy Tremolo oraz zespół śpiewaczy Aura.

Gminę Leśna Podlaska reprezentowała młoda skrzypaczka Oliwia Spychel, która wystąpiła ze swoim opiekunem muzycznym Zdzisławem Marczukiem. Z gminy Janów Podlaski wystąpił wspaniały duet rodzeństwo Oliwia i Aleksander Nieścioruk oraz zespół Pawłowianki, przedstawiciele GOK w Janowie Podlaskim. Dwie kolędy wykonały panie z zespołu Jutrzenka ze Sławacinka. Wspólnie z harmonistą Zdzisławem Marczukiem reprezentowały GOK w Białej Podlaskiej.

Zawsze z podziwem i uśmiechem na twarzy ogląda się występy dzieci. I tym razem ta grupa artystów nie zawiodła, bowiem godnie reprezentowała gminę Konstantynów. Część artystyczną prezentacji rozpoczęła Anielka Juszkiewicz, która razem ze swym dziadkiem Zdzisławem Marczukiem, wykonali kolędę „Lulajże Jezuniu” na skrzypcach. Ewelinka Strojek z Przedszkola Samorządowego w Konstantynowie oraz uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Komarnie Kolonii słodkimi dziecięcymi głosami wyśpiewali kilka mało znanych kolęd i pastorałek.

Przepiękne stroje oraz pomysłową scenografię można było zaobserwować podczas inscenizacji Jasełek wykonanych przez grupę 6-latków z Przedszkola Samorządowego w Konstantynowie oraz uczniów klasy IIa Szkoły Podstawowej w Konstantynowie.

Liczną grupę młodych artystów stanowiły zuchy i harcerze z Konstantynowa, którzy ze swoimi przyjaciółmi wykonali na scenie 2 kolędy.

Należy również bardzo docenić udział uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy GOPS w Konstantynowie oraz zespołu Zacisze z Domu Pomocy Społecznej w Konstantynowie. Obie grupy w czasie występów miały wsparcie w pracownikach tych instytucji oraz członkach ich rodzin.

Reprezentację GCK stanowiły zespoły: Pogodna Jesień, Melizmat i Latido.

Kolędy w wykonaniu Chóru Parafialnego z Konstantynowa oraz 3 solistki z zespołu Latido – Maja Doroszuk, Weronika Franczuk i Gabriela Stańczuk-Zarzycka – zakończyły część artystyczną.

Różnorodne występy opiewające piękno i wspaniałość tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia cieszyły uszy i oczy widzów przybyłych na imprezę.

Organizatorzy chcą podziękować wszystkim występującym w części artystycznej, ich opiekunom, przełożonym, dyrekcjom, instruktorom, organistom za wspaniałą ucztę duchową. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, bo niektórzy pokonali nawet niemałą drogę, aby przyjechać na prezentacje do Konstantynowa. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wspaniałej konstantynowskiej publiczności za oglądanie blisko 5 godzin występów.

Od 12. lat Prezentacjom towarzyszy wystawa niepowtarzalnych prac przygotowanych na Konkurs Plastyczny „Anioły i ozdoby bożonarodzeniowe”. Na zaproszenie skierowane w grudniu 2018 r. odpowiedziało indywidualnie 137 osób oraz 5 grup twórczych: uczestnicy zajęć WTZ i mieszkańcy DPS z Konstantynowa, 2 grupy: dzieci i dorosli z Pracowni Artystycznej GCK oraz grupa przedszkolaków i rodziców z Przedszkola Samorządowego w Konstantynowie. Biorąc pod uwagę różnorodność technik, pomysłowość, wrażenia artystyczne oraz jakość wykonania, komisja konkursowa postanowiła przyznać I nagrody i dyplomy uznania 94 uczestnikom indywidualnym i ww. 5 grupom twórczym. Pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania za udział i słodkie upominki.

Organizatorzy składają podziękowania Starostwu Powiatowemu w Białej Podlaskiej za dofinansowanie prezentacji, dyplomy i upominki dla uczestników zajęć WTZ. Dziękujemy wójtowi gminy Konstantynów za nagrody dla dorosłych uczestników 12. edycji konkursu plastycznego, a pracownikom gminy za różnopłaszczyznową pomoc organizacyjną. Dziękujemy dyrekcji Szkoły Podstawowej i Oddziału Gimnazjalnego z Konstantynowa, a także wszystkim pracownikom za ogromną pomoc w przygotowaniu sali gimnastycznej i dbanie o wszystkich występujących. Dziękujemy wspaniałej ekipie z kuchni  pod kierunkiem Iwony Pietraszuk za przygotowanie posiłków i obsługę gości. Uczennicy klasy III oddziału gimnazjalnego Anicie Kapłan, składamy serdeczne podziękowanie za dokumentację fotograficzną. Dziękujemy twórcom prac plastycznych, pracowniom artystycznym i terapeutycznym WTZ, DPS i GCK, bo dzięki Ich pracom mogliśmy przygotować wspaniałą wystawę. Dziękujemy przedstawicielom mediów, ekipie nagłaśniającej oraz wszystkim zaangażowanym w sprawne przeprowadzenie imprezy.

Zapraszamy za rok do Konstantynowa na kolejne prezentacje „Za kolędę dziękujemy”.

Marlena Chwedoruk – Nowicka

 

 

zdjęcia: Anita Kapłan

Scroll to Top