25 lat powiatu Oberhavel

Powiat Oberhavel (Niemcy) świętuje w tym roku jubileusz 25-lecia powstania. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się 29 sierpnia. Do Oranienburga przybyło wielu gości, wśród nich m.in. delegacje ze współpracujących z Oberhavel powiatów bialskiego i siedleckiego.

Reprezentacji powiatu bialskiego przewodniczył starosta bialski Mariusz Filipiuk, który przekazał staroście Oberhavel Ludgerowi Weskampowi okolicznościowy grawerton gratulacyjny
i podziękowania za wieloletnią współpracę między powiatami. W uroczystościach uczestniczył także Karl-Heinz Schröter, były starosta Oberhavel, a obecnie minister spraw wewnętrznych Brandenburgii.

W ramach obchodów 25-lecia samorządności powiatu Oberhavel na przestrzeni kilku miesięcy zaplanowanych zostało kilka wydarzeń. W czerwcu miała miejsce prezentacja powiatów bialskiego i siedleckiego w ramach XXIV Dni Otwartych Rolnictwa i Agroturystyki. Na przestrzeni października i listopada odbędą się Międzynarodowe Spotkania Kulturalne powiatu Oberhavel (organizatorem jest należąca do starostwa powiatowa szkoła muzyczna).

Przypomnijmy, że umowa partnerska z powiatem Oberhavel podpisana została w 2004 roku, choć faktyczna współpraca trwa od roku 1999. Jest ona prowadzona na wielu polach – w zakresie kultury, oświaty i sportu, a także w wymiarze gospodarczym. Samorządowcy obydwu powiatów chętnie wymieniają się doświadczeniami oraz realizują wspólnie równego rodzaju projekty.