W Woskrzenicach Dużych powstanie miejsce pamięci

Na 7 maja w Woskrzenicach Dużych zaplanowana została uroczystość odsłonięcia i poświęcenia dwóch krzyży upamiętniających pomordowanych w czasie II wojny światowej jeńców z Białorusi, których masowe groby znajdują się na terenie powiatu bialskiego. W związku z tym wydarzeniem 19 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie organizacyjne. Uczestniczyli w nim starosta bialski Mariusz Filipiuk, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Marianna Tumiłowicz, radny powiatowy Czesław Pikacz oraz delegaci białoruscy. W przygotowaniach do majowej uroczystości i samych obchodach udział wezmą reprezentanci Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży. Pomagać im będą podopieczni z Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Roskoszy oraz uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół w Janowie Podlaskim.

Krzyże, które staną w Woskrzenicach Dużych będą kolejnym miejscem pamięci żołnierzy radzieckich zamordowanych w obozach jenieckich na terenie powiatu bialskiego. W największym obozie „Frontstalag 307” w Kaliłowie zamkniętych było blisko 450 tys. ludzi. Ok. 115 tys. zostało pochowanych w okolicznych lasach. W największej egzekucji w historii powiatu, w lesie w Husince w ciągu 2 tygodni, Niemcy rozstrzelali 26 tys. osób.