XI edycja Bialskiej Ligi Szachowej Turniej w Międzyrzecu Podlaskim

17 listopada 2018 roku turniejami w Międzyrzecu Podlaskim rozpoczęła się IX edycja Bialskiej Ligi Szachowej pod honorowym patronatem Starosty Bialskiego i Prezydenta Miasta Białej Podlaskiej. Turniej w Międzyrzecu Podlaskim honorowy patronatem objął Burmistrz Miasta Międzyrzec Podlaski. Natomiast patronat medialny nad wydarzeniem objęły: tygodnik Słowo Podlasia, Radio Biper, Portal Informacyjny podlasie24, tygodnik Wspólnota Bialska i portal Miedzyrzec.Info – Lokalny portal informacyjny. Głównym sponsorem Bialskiej Ligi Szachowej jest Fundacja Santander Bank Polska, która przekazała środki finansowe w ramach programu „Bank Młodych Mistrzów Sportu”.

W Międzyrzecu Podlaskim rozegrano równolegle trzy turnieje szachowe w kategoriach; uczniów oddziałów 0 – 2 szkół podstawowych; uczniów klas 3 – 8 szkół podstawowych + ostatnia klasa gimnazjum z dodatkowym podziałem dzieci (uczniowie klas 3 – 6) i młodzież (uczniowie klas starszych); uczniów szkół ponadpodstawowych. W każdej z grup turniejowych prowadzono dodatkowo klasyfikację dziewcząt i chłopców.

W turniejach wzięło łącznie udział 63 uczniów z powiatów: bialskiego, łosickiego i radzyńskiego.  Prawie dziesięcioro dzieci po raz pierwszy uczestniczyło w turnieju szachowym.

Wśród najmłodszych dziewczynek zwyciężyła Magdalena Kaniuch, uczennica 2 klasy SP nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Drugie miejsce zajęła Julia Golec z SP nr 2 w Międzyrzecu Podl. i trzecie Joanna Wedziuk z SP nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Najlepszym szachistą wśród chłopców został Jakub Prokopiuk z SP nr 2 w Radzyniu Podlaskim i wyprzedził Macieja Waszczuka z SP nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim  oraz Krzysztofa Gołębiowskiego z SP nr 1 w Terespolu.

W grupie uczennic klas 3 – szkół podstawowych zwyciężyła Hanna Nurzyńska z SP w Kąkolewnicy. Natomiast wśród jej rówieśników najlepszym szachistą był Piotr Gołębiowski z SP nr 1 w Terespolu.

Uczennica Gimnazjum nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, Patrycja Waszczuk zajęła pierwsze miejsce w turnieju i oczywiście była najlepsza w grupie dziewcząt.  Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Robert Tymoszuk – uczeń 7 klasy SP nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim.

Turniej licealistów wygrał Grzegorz Olichwirowicz z LO im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Najlepszą licealistką została Julia Litwiniec z LO nr 1 w Radzyniu Podlaskim.

W trakcie turnieju wszyscy zawodnicy i opiekunowie mogli posilić się pyszną, grochówką, przygotowaną w szkolnej kuchni.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast zwycięzcy klasyfikacji medale.

Następne zawody rozegrane zostaną 1 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół w Łomazach, na które organizatorzy serdecznie zapraszają.