Konkurs Koronkarski „Igłą malowane”

Konkurs Koronkarski „Igłą malowane”, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej, odbył się po raz trzynasty. Wpłynęło po minimum dwie prace od 51 osób, w wieku od 17 do 88 lat oraz jednej osoby w wieku lat 12. Najwięcej prac nadesłano w kategorii koronka – 20 osób, w hafcie krzyżykowym – 14 osób, w tym jeden mężczyzna, w hafcie płaskim – 11 osób, w kategorii maskotka – przytulanka – 6 osób. Na konkurs wpłynęły prace z ośmiu województw: z lubelskiego – 33 osób, z małopolskiego – 9 osób, mazowieckiego – 3 osoby, z wielkopolskiego – 3 osoby, z śląskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego po 1 osobie.

7 kwietnia 2021 roku komisja w składzie:

1. Ewa Daniluk – przewodnicząca, twórczyni ludowa
  2. Agnieszka Borodijuk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej
  3. Anna Waszkiewicz –pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej
    po wnikliwym obejrzeniu prac komisja postanowiła przyznać nagrody rzeczowe i dyplomy:

W grupie wiekowej do 15 lat wzięła udział Nikola Derkacz w hafcie krzyżykowym i została doceniona nagrodą;

haft krzyżykowy:
I miejsce: Elżbieta Harwacka z Radomia,
II miejsce ex aequo: Joanna Mikulska z Potworowa i Artur Karolak z Kalisza;
III miejsce ex aequo: Małgorzata Kołpak z Woli Dubowskiej i Justyna Szymanek z Brzozowej Gaci
Wyróżnienie: Zofia Zalewska z Rakowisk.

haft płaski:
I miejsce: Zofia Kaliszuk z Janowa Podlaskiego
II miejsce: Elżbieta Bargieł z Przyszowa
III miejsce: Wiktoria Derkacz z Łukowców
wyróżnienie: Joanna Chałabis, mieszkanka DPS w Konstantynowie.

koronka
I miejsce ex aequo: Elżbieta Samek z Jakówek i Małgorzata Niewiadomska z Białej Podlaskiej
II miejsce: Helena Koryńska z Dokudowa Drugiego
III miejsce: Elżbieta Koryńska z Dokudowa Drugiego
wyróżnienia: Bożena Leszczuk z Tłuśca i Kinga Cięciwa z Marcinkowic.

maskotka – przytulanki
I miejsce: Danuta Bandzerewicz z Dokudowa
II miejsce: Wiesława Kopaczuk z Komarna
III miejsce: Iza Piekarzewska – Kochańska z Zakalinek
wyróżnienie: Katarzyna Chomiuk z Jakówek.

W tym roku z powodu obostrzeń związanych z pandemią Covid – 19 nie było oficjalnego otwarcia wystawy pokonkursowej. Odczytanie protokołu nastąpiło wcześniej i w dniu 25.04.2021r. o godz. 15.00 ukazało się na YouTube i Facebooku Gminnego Ośrodka Kultury.

Konkurs był współfinansowany przez Powiat Bialski.