Powiatowy Przegląd Teatrów Obrzędowych

Powiatowy Przegląd Teatrów Obrzędowych odbył się w Drelowie.
Jury przeglądu zakwalifikowało do etapu wojewódzkiego grupę “Dobrynianki”, która zaprezentowała widowisko dotyczące obrzędu tzw. swatów, czyli kojarzenia młodej pary, zaręczyn i organizacji wesela na dawnej wsi.

„Dobrynianki” perfekcyjnie ukazały dawne obyczaje, według których to rodzice wybierali męża swojej córce. Kawaler, wybierający kandydatkę na żonę, był w tym zakresie nieco bardziej samodzielny, mniej zależny od decyzji rodziców. Zaręczyny były obwarowane wieloma praktykami, wierzeniami i przesądami, do których należało się dostosować, by zapewnić młodej parze dobrobyt i szczęście, podkreślają organizatorzy przeglądu.

Serdecznie gratulujemy artystom i życzymy powodzenia w Stoczku Łukowskim, gdzie odbędzie się tegoroczny Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych.