Dożynki rejonu wileńskiego

W Pikieliszkach na Litwie 24 września już po raz 20. odbyło się święto plonów rejonu wileńskiego. Dożynki są wyrazem wdzięczności Bogu za obfite plony oraz rolnikom za ich trud i pracę na roli. Stąd też tradycyjnie rozpoczęły się one od mszy, którą celebrował sufragan wileńskiej archidiecezji bp Arunas Poniskaitis wraz z księżmi z Litwy, Polski i Białorusi.

Witając zebranych na święcie, mer samorządu rejonu wileńskiego Maria Rekść dziękowała ludziom roli nie tylko za pracę, ale też za zaszczepianie miłości do ziemi, do trudnego zawodu rolnika, za patriotyzm, religijność, szacunek do tradycji i wileńską gościnność. Gospodarzem tegorocznego święta była gmina Rudomino, która też otworzyła tradycyjny korowód dożynkowy, podczas którego maszerowały wszystkie 23 gminy rejonu i składały dary dożynkowe na ręce pani mer. Święto prowadzili artyści Barbara i Dominik Kuziniewiczowie. Prowadzący odczytali list prezydent Litwy Dalii Grybauskaite nadesłany dla mer Marii Rekść z okazji święta, zaś Konsul Generalny RP Stanisław Cygnarowski odczytał list prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Mimo deszczu na święto licznie przybyli dostojni goście, kilkadziesiąt delegacji i gości z Polski, Niemiec, Białorusi, Ameryki Południowej, mieszkańcy samorządu rejonu wileńskiego i innych samorządów. Udział w święcie wzięli: przewodniczący AWPL, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski, starosta sejmowej frakcji AWPL Rita Tamasuniene, członek frakcji AWPL w Sejmie, wicemarszałek Sejmu Jarosław Narkiewicz, Konsul Generalny RP Stanisław Cygnarowski, Ambasador Tytularny, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Janusz Skolimowski, władze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z prezesem Longinem Komołowskim na czele, prezes Oddziału i wiceprezes Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Hanka Gałązka, mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz. W uroczystościach uczestniczyła również delegacja z powiatu bialskiego w składzie starosta bialski Tadeusz Łazowski, sekretarz powiatu Jan Jańczuk oraz Marianna Tumiłowicz – dyrektor Wydziału Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej.