delegacje zagraniczne w powiecie bialskim

Dożynki w Szeleście były okazją do przyjazdu delegacji partnerskich samorządów powiatu bialskiego. Wśród gości z zagranicy byli przedstawiciele Departamentu Deux-Sevre we Francji z Jean-Pierre Griffault – przewodniczącym Stowarzyszenia Deux-Sevre i Regionu Biała Podlaska na czele, zresztą po raz pierwszy na dożynkach, Powiatu Oberhavel w Niemczech na czele z: Kerstenem Peterem Schröderem – Przewodniczącym Rady Powiatu, Rejonu Brzeskiego z Białorusi z Ludmiłą Żukowicz – Przewodniczącą Rady Deputowanych Brzeskiego Rejonu i Michałem Bacenko – Wicestarostą Rejonu Brzeskiego, Rejonu Samborskiego z Ukrainy pod przewodnictwem Igora Maksymiwa – byłego Przewodniczącego Samborskiej Rady Rejonowej oraz Rejonu Wileńskiego z Litwy pod przewodnictwem Lucyny Kotłowskiej – dyrektora Administracji Samorządu Wileńskiego.

Ze względu na wcześniejszy przyjazd mieli oni możliwość zwiedzić urokliwe zakątki powiatu bialskiego. W Białej Podlaskiej zwiedzili zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów z ogrodem włoskim, następnie udano się w gościnne progi Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Tam goście mogli podziwiać zmiany, jakie się dokonały w zespole dworsko-parkowym, dzięki wsparciu unijnemu. Potem czas zadumy i refleksji delegacje przeżyły w duchowych centrach prawosławia, czyli w monastyrze w Jabłecznej oraz katolicyzmu – w Sanktuarium MB w Kodniu. W Kodniu goście również mogli obserwować zmiany w infrastrukturze dzięki unijnym projektom. Po obiedzie podziwiali nowe inwestycje w gminie Terespol i zapoznali się z funkcjonowaniem tego samorządu. Na koniec był czas na zwiedzanie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. Intensywny czas sobotni zakończyła kolacja w Zespole Szkół w Janowie Podlaskim.