III Bialski Festiwal Sękaczy za nami

Przy pięknej pogodzie w dniu 14 września w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy odbył się już po raz trzeci Bialski Festiwal Sękaczy. Jego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej. W tym roku festiwal patronatem objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Rynku Rolnego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Sławomir Sosnowski – marszałek województwa lubelskiego. Operacja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju w zakresie małych projektów” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013″.

Była możliwość zakosztowania sękacza, posłuchania piosenek biesiadnych w wykonaniu zespołów z terenu powiatu oraz obejrzenia występów tanecznych dzieci z Tucznej i Drelowa. Niespodzianką części artystycznej był występ Narodowego Chóru Kobryńskiego Pałacu Kultury „Poleskije Pierazwony” z Kobrynia na Białorusi oraz wspólne śpiewanie piosenek biesiadnych, które prowadziła Elżbieta Gruszkowska z GOK w Sławatyczach.
Jak sękacze, nie mogło zabraknąć konkursu na najpiękniejszy i najsmaczniejszy sękacz. W tym roku zgłosiło się do niego aż 22 wytwórców. Komisja nie miała łatwego zadania, ale udało się wybrać te najsmaczniejsze. I miejsce przypadło Annie Stradczuk z Zahorowa, II – Mirosławie Brodackiej ze Studzianki, III – Marcie Przybysławskiej z Zakalinek. Przyznano także 5 wyróżnień: Marianowi Karwackiemu z Romaszek, Anieli Jadczuk z Klonownicy Dużej, Monice Litwiniuk z Zakalinek, Janinie i Henrykowi Żuk z Klonownicy Dużej oraz Wiesławowi Nestorowiczowi – cukiernia „WINES” z Międzyrzeca Podlaskiego.
W ramach festiwalu odbył się również konkurs piosenki biesiadnej. Zwycięzcą okazał się Zespół „Melizmat” z Konstantynowa, II zajął zespół „Śpiewam, bo lubię” z Łomaz, zaś III – zespół „Podlasianki” z Rokitna. Wyróżnienia natomiast przypadły w udziale: Dziecięcemu Zespołowi Tańca Ludowego „Drelowiacy” z Drelowa, Zespołowi „Jutrzenka” z GOK w Białej Podlaskiej, Dziecięcemu Zespołowi Wokalno-Tanecznemu z Tucznej.
Publiczność nie zawiodła i smakoszy sękaczy nie zabrakło również i w tym roku.
Zdjęcia można obejrzeć tutaj