Bialski Festiwal Sękaczy – relacja

Za nami już czwarty Bialski Festiwal Sękaczy w Roskoszy. Ci którzy przybyli na niego – smakosze pysznego tradycyjnego ciasta podlaskiego i miłośnicy dobrej zabawy z pewnością nie byli zawiedzeni. Stoiska prezentowały się nie tylko ze znanym wypiekiem cukierniczym, ale także z innymi pysznościami. Można było posmakować do woli sękacza z różnych stron powiatu bialskiego. Duże zainteresowanie zbudzał też pokaz tworzenia sękacza, który przygotowała Barbara Kamińska z Zawadek.

Wystawców nie tylko oceniali przybyli na Festiwal, ale także jury, którego celem było wyłonienie zwycięzców w Konkursie Na Najpiękniejszy i Najsmaczniejszy Sękacz.

Dobrą zabawę na scenie zapewniały zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne, a nawet taneczny. Część artystyczną rozpoczął bowiem Zespół Pieśni i Tańca „Drelowiacy” z Drelowa z pokazem tańców ludowych. W dalszej części odbył się Konkurs Piosenki Biesiadnej. Na scenie można było usłyszeć takie zespoły jak: „Drelowiacy” z Drelowa, „Kaczeńce” z Czosnówki, „Bagnoszki” z Drelowa, „Kalina” z Perkowic, „Choćta do nos” ze Swór, ,,Barwinek” ze Styrzyńca, „Luteńka” z Koszoł, „Podlasianki” z Rokitna, „Echo” z Przychód, „Leśne Echo” z Zaścianek, „Zielawa” z Rossosza oraz „Tęcza” z Dąbrowicy Dużej.

Między występami również można było dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat bankuchena. Wspólną zabawę przy śpiewie piosenek biesiadnych zapewniła Elżbieta Gruszkowska ze Sławatycz wraz z uczącymi się śpiewu w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławatyczach dziewczynami: Natalią Marczuk, Weroniką Michalczuk oraz Oliwią Popko.

Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na wyniki konkursów. Jury nie miało łatwego zadania. Na szczęście udało się dojść do porozumienia i przyznano w Konkursie Na Najpiękniejszy i Najsmaczniejszy Sękacz:
I miejsce – Barbarze i Januszowi Panasiukom ze Swór,
II – Agnieszce Stanilewicz ze Studzianki,
III – Marianowi Karwackiemu ze Romaszek.

Zaś wyróżnienia: Dorocie Laskowska z Huszczy, „Wines” Wiesławowi Nestorowiczowi z Międzyrzeca Podlaskiego, Marcie Przybysławskiej z Zakalinek.

W Konkursie Piosenki Biesiadnej I miejsce zajął zespół „Echo” z Przychód,
II – zespół „Kalina” z Perkowic, zaś III – zespół „Zielawa” z Rossosza.

Nagrody rzeczowe ufundowały Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Prezes Agencji Rynku Rolnego, Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Organizatorem Bialskiego Festiwalu Sękacza było Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej ze starostą Tadeuszem Łazowskim na czele.

Scroll to Top