Black Friday

Dzisiaj przypada Black Friday, czyli wielka wyprzedaż. Już niemal każdy sklep próbuje wymyślić coś z okazji tego handlowego „święta”. Niektóre sklepy już organizują promocje w ramach tak zwanego Black Week. Podczas zakupowego szaleństwa warto jednak zachować czujność i ostrożność.

Coraz częściej mówi się o tym, że sklepy specjalnie przed tym dniem podnoszą ceny, by później móc szczycić się rabatem, który wynosi nawet kilkadziesiąt procent. Nie każdy ma możliwość, by miesiącami śledzić ceny poszczególnych produktów i być pewnym, że nie daje się nabrać na tani chwyt marketingowy.

Ponadto zwracać należy uwagę czy sklep internetowy w którym chcemy dokonać zakupu stosuje nasz prawo (14 dniowe prawo do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem). Może się zdążyć że sklep ma siedzibę np. w USA i wówczas prawo polskie czy UE nie będą respektowane.

Płatność kartą kredytową jest najbezpieczniejszą formę zapłaty w innym kraju Unii Europejskiej. W sytuacji, gdy sprzedawca zawodzi (np. nie dostarcza towaru w ciągu 30 dni), możesz zgłosić się do banku o wszczęcie procedury charge back.

Ponadto wiele towarów dociera do nas z Chin lub innych dalekich zakątków świata gdzie termin dostawy może sięgnąć nawet 90 dni.

A zatem kupujmy, owszem, ale z rozwagą i ostrożnością.

Tekst: Powiatowy Rzecznik Konsumentów

Zdjęcie: Obraz Sushuti z Pixabay

Scroll to Top