Charytatywny VI Triathlon i Paratriathlon Kraina Bugu 2023 – Pomagaj / Integruj / Baw się – Zaproszenie

Charytatywny VI Triathlon i Paratriathlon Kraina Bugu odbędzie się 9 września 2023 r. Zawodnicy wystartują z historycznego Zamku Biskupiego w Janowie Podlaskim, który został zrewitalizowany przez Arche S.A. i otwarty dla gości w 2016r.

„Kraina Bugu” to określenie odnoszące się do obszaru geograficznego położonego wzdłuż rzeki Bug, która jest jedną z większych rzek w Europie Wschodniej. To miejsce, gdzie można doświadczyć różnorodności języków, obyczajów i sztuki. W rzece Bug żyją ryby m.in. lin i szczupaki, a na terenach otaczających rzekę można spotkać ptaki wodne, żurawie, sarny i inne dzikie zwierzęta. „Kraina Bugu” jest więc określeniem, które odzwierciedla bogactwo i różnorodność oraz jego znaczenie przyrodnicze i kulturowe. Od 6 lat region wzbogacił się o nowe wartości. Stał się miejscem organizacji charytatywnych zawodów sportowych, które są doskonałą okazją do integracji, dobrej zabawy oraz zaangażowania osób z niepełnosprawnościami. Widok osób z niepełnosprawnościami aktywnie uczestniczących w zawodach sportowych może być inspirujący dla innych. To pokazuje, że trudności można pokonać i osiągnąć znakomite wyniki, niezależnie od przeciwności losu.

9 września zawodnicy wystartują w wyścigu rowerowym po pobliskich drogach, pobiegną malowniczymi ścieżkami i popłyną kajakami po rzece Bug. W 2022r. odbyła się rekordowa V edycja w której wystartowało ponad 300 osób.

Trasa Triathlonu wynosi 48 km i jest podzielona na trzy odcinki:

  • BIEG – 6 km,
  • WYŚCIG ROWEROWY – 27 km,
  • SPŁYW KAJAKOWY PO RZECE BUG – 15 km a WYŚCIG KAJAKOWY w Paratriathlonie – 1,4 km.

Triathlonu nie pokonujesz sam – to zawody DRUŻYNOWE. W skład sztafety wchodzą 3-4 osoby, a każda z nich do pokonania będzie miała jeden z etapów. Jedna osoba bierze udział w biegu, maksymalnie dwie osoby płyną jednym kajakiem, jedna osoba jedzie rowerem.  W drużynach biorącej udział w Paratriathlonie, minimum 2 zawodników  musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności fizycznej lub intelektualnej. Zawody sportowe z udziałem osób z niepełnosprawnościami przyczyniają się do podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat trudności, z jakimi się one borykają. Zwycięzcami Imprezy będą członkowie Drużyn, którzy w podsumowaniu wyników 3 wyścigów w poszczególnych kategoriach zdobędą najkrótszy łączny czas. Dodatkowo w każdej z dyscyplin: bieg, spływ kajakowy, rower, zostaną przyznane nagrody dla osób, które osiągną najkrótszy czas w swojej dyscyplinie i kategorii z podziałem na mężczyzn i kobiety. Do wygrania są Vouchery do wykorzystania w ARCHE Hotelach oraz nagrody rzeczowe. Podczas wydarzenia organizowane są także BEZPŁATNE biegi dla dzieci w wieku 5-12 lat.

Dochód z pakietów startowych i wpłat sponsorskich przeznaczony zostanie na budowę Ekofarmy, która spełni funkcję gospodarstwa społecznego. W niewielkiej miejscowości 15 km od Siedlec znajdą się mieszkania chronione i miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

Zintegruj swoje rodziny, przyjaciół, współpracowników i zachęć już dziś do treningów i aktywności fizycznej, bo przecież w zdrowym ciele zdrowy duch. Pozostali niech staną się najlepszymi kibicami. Dla osób nie biorących udziału w zawodach zostanie przygotowana strefa relaksu na świeżym powietrzu.

Triathlon i Paratriathlon Kraina Bugu od 2018 r. organizuje Arche, Stowarzyszenie Wspólnota Arche oraz Fundacja Leny Grochowskiej. Celem utworzenia zawodów jest kontynuacja wcześniejszych działań Fundacji Leny Grochowskiej związanej z aktywizacją osób niepełnosprawnych, m.in. poprzez organizację Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej. Fundacja włącza do życia zawodowego i społecznego osoby z niepełnosprawnościami przede wszystkim poprzez zatrudnienie,  które podejmują w utworzonym w 2019 roku w strukturach Fundacji Warsztacie Rękodzieła Artystycznego. Dzisiaj pod marką ”toMy” kilkadziesiąt osób z niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa, Aspergera czy autyzmem tworzy niepowtarzalną ceramikę, dekoracje wnętrz, obrazy, autorskie torby i lnianą odzież oraz rzeźbę. W pracowniach cukierniczych powstają ciasta i ciasteczka oraz tradycyjny chleb w piecu opalanym drewnem.

Triathlon i Paratriathlon Kraina Bugu to okazja do dobrej zabawy oraz tworzenia pozytywnych wspomnień. To moment, w którym wszyscy uczestnicy mogą cieszyć się rywalizacją i celebracją osiągnięć. Poprzez to wydarzenie można budować mosty między różnymi grupami ludzi i tworzyć bardziej otwarte i wspierające środowisko społeczne.

Program VI Triathlon i Paratriathlon Kraina Bugu; 9.09.2023 r. Zamek Janów Podlaski

Biuro zawodów będzie czynne w dniu 08 września 2023 r., w godz. 19-21 oraz w dniu 09 września 2023 r. w godz. 7.00 – 9.30

PIĄTEK

18:00 – poznaj Zamek Janów Podlaski- oprowadzanie z przewodnikiem; zbiórka przy recepcji
19:00 – muzyka na żywo w lobby
19.00 – 21.00 – rejestracja zawodników w biurze zawodów na parkingu Zamku Janów Podlaski

SOBOTA

7.00 – 11.30 rejestracja zawodników w biurze zawodów na parkingu Zamku Janów Podlaski
8.15 – 9:45 podstawienie autokarów i wyjazd kajakarzy do Gnojna
9.30 – oficjalne otwarcie Triathlonu i Paratriathlonu Kraina Bugu
10:00 – start w kategorii: BIEG
9.30 – start w kategorii: KAJAK w Gnojnie – grupy 20 osobowe – start co 10 min., 9:40; 9:50; 10:00; 10:10; 10:20; 10:30; 10:40
11:00 – rozpoczęcie biegów dla dzieci przy plaży za Zamkiem Janów Podlaski
12.00 – start w kategorii: ROWER
12:30 – start kajakarzy na stawie w kategorii: PARATRIATHLON
16:00 – zakończenie rozgrywek sportowych. Rozdanie nagród, ognisko integracyjne przy wiacie grillowej nad stawem Zamku Janów Podlaski

NIEDZIELA

10:00 – poznaj Zamek Janów Podlaski – oprowadzanie z przewodnikiem; zbiórka przy recepcji

Szczegóły na stronie: https://triathlonkrainabugu.pl/

Informacja: Arche S.A

Scroll to Top