• XXIV Edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Sposób na Sukces”

    Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie ogłasza XXIV edycję ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces” na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich.

    Do konkursu „Sposób na Sukces” mogą być zgłaszane przedsięwzięcia uruchomione w okresie od dnia 1 lipca 2022 r. do dnia 29 lutego 2024 roku.

    Karty zgłoszenia udziału w konkursie należy przesyłać w terminie do 25 kwietnia 2024 r. na adres:
    Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
    ul. Pszczelińska 99, 05-840 Brwinów

    Szczegółowe informacje

  • Sport i aktywność fizyczna – Środa z Profilaktyką w OW NFZ

    Promocja zdrowia i profilaktyki poprzez aktywność fizyczną to wspólny cel Narodowego Funduszu Zdrowia i Polskiego Komitetu Paralimpijskiego (PKPar). Pierwsza wspólna inicjatywa to „Środa z Profilaktyką”, czyli cykliczna akcja edukacyjna NFZ.

    W tym dniu będziemy namawiać do aktywności fizycznej, jako sposobu na usprawnianie ciała. Chcemy głośno mówić o tym, że ćwiczenia, ruch na świeżym powietrzu czy sport są dla każdego, zarówno osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnościami. Przybliżymy także świat zmysłów osób z niepełnosprawnościami.

    Aktywność fizyczna a niepełnosprawność

    Uprawianie sportu przez osoby z niepełnosprawnościami ma znaczący wpływ na jakość ich życia pod względem kondycji fizycznej, ale wpływa również na sferę psychiczną. Poprawia samopoczucie, rozładowuje stres, jest formą rozrywki i okazją do zawarcia nowych znajomości. Pełni funkcję integracyjną i włączającą. Daje okazję do rywalizacji i pracy nad sobą oraz poprawy swoich wyników. Regularna aktywność fizyczna może także wzmacniać poczucie własnej wartości i pewności siebie. Niepełnosprawność nie powinna więc być ograniczeniem w uprawianiu sportu. Forma aktywności powinna zostać skonsultowana z lekarzem i dostosowana do indywidualnych możliwości, stając się jednocześnie formą rehabilitacji.

    Zadbaj o zdrowe zmysły – materiały edukacyjne – Środa z Profilaktyką w OW NFZ

    Dla nich sport jest sensem życia

    Osoby z niepełnosprawnościami w różnym wieku mogą brać udział w zajęciach sportowo-aktywizujących i treningach, a także rywalizacji sportowej. To znakomita forma rehabilitacji, a dla wielu z nich sport staje się pomysłem na przyszłość. Jak sprawić, by stał się także sensem życia? Dowiedz się!

    Świat zmysłów osób z niepełnosprawnościami

    Wzrok, słuch, smak, węch i dotyk. To podstawowe zmysły, które pozwalają człowiekowi odbierać bodźce, umożliwiają zbudowanie sobie wizji świata i funkcjonowanie w nim. Co jednak, gdy jeden z nich nie działa? Zwłaszcza tak podstawowy, jak wzrok? Uważa się, że temu zmysłowi zawdzięczamy dostarczanie ok. 90 proc. informacji.

    Zgodnie z popularnym mitem, osoby niewidome mają bardziej wrażliwe inne zmysły.

    – Pozostałe zmysły nie wyostrzają się, natomiast uczymy się wyciskać z nich więcej niż inni – uważa Aleksander Kossakowski.

    Miał 7 lat, gdy wykryto u niego zwyrodnienie barwnikowe siatkówki.

    – W tamtym czasie widziałem całkiem normalnie, w sumie to już nie pamiętam, jak to było, ale z roku na rok wzrok zaczął zanikać coraz bardziej – opowiada.

    Jako nastolatek zaczął trenować bieganie, które szybko stało się jego pasją. Polubił adrenalinę związaną z rywalizacją. Początkowo startował w zawodach osób pełnosprawnych, gdy jednak zaczął wpadać na innych biegaczy i częściej się potykać, stwierdził, że jego wzrok pogorszył się na tyle, że dłużej w ten sposób nie da rady.

    Skorzystał z rozwiązania znanego w sporcie osób z niepełnosprawnościami od lat. To bieganie z przewodnikiem z pomocą tzw. szarfy, czyli dość krótkiej linki z dwiema pętlami, które trzymają obaj sportowcy. Od sześciu lat drugą stronę szarfy trzyma Krzysztof Wasilewski. W zeszłym roku wspólnie przywieźli brązowy medal w biegu na 1500 metrów z mistrzostw świata w paralekkoatletyce. To trzecie takie trofeum w karierze Aleksandra.

    Nie jestem jak superbohater

    By wyrównać szanse, w klasie T11, w której startuje Aleksander, zawodnicy z niepełnosprawnościami mają na oczach opaski. Ale nawet bez zasłoniętych oczu on sam widzi już niewiele.

    – Wiem, gdzie jest jasno, gdzie jest ciemno, potrafię odróżnić kształty, ale muszą być bardzo mocno kontrastowe – opowiada. – Nie jestem kompletnie niewidomy, ale myślę, że gdyby ktokolwiek znalazł się na moim miejscu, to mógłby się za takiego uznać.

    Dlatego bardziej musi polegać na pozostałych zmysłach, zwłaszcza słuchu.

    – Gdy zanika któryś ze zmysłów, to bardziej przykuwamy uwagę do innego – tłumaczy. – U osób niewidomych bardzo często jest to słuch, który mamy jednak taki sam, jak ktokolwiek inny. Jesteśmy w stanie bardziej zwracać uwagę na bodźce akustyczne, bo „nie przeszkadza” nam sfera wizualna. Osoby niewidome nie są superbohaterami, żeby nagle wszystko wyczuwać: zmiany czyjegoś tętna, zmiany rytmu bicia serca, by w ten sposób móc powiedzieć „kłamiesz chłopie, kłamiesz!” – śmieje się.

    To jest kwestia skupienia się na bodźcach dźwiękowych, coś, co można nazwać świadomym słyszeniem. Zdarza się, że Aleksander szybciej coś usłyszy, niż Krzysztof zobaczy, np. samochód, który zbliża się do nich, gdy trenują poza stadionem. Jest też coś, co Aleksander nazywa pamięcią imaginalną.

    – Ja nie widzę tego wszystkiego, ale gdy przypominam sobie, co się działo podczas biegu na stadionie, to mam wrażenie, że wszystko widziałem, że jestem w stanie to sobie wyobrazić – tłumaczy. – Jeśli ktoś biegnie za nami i nagle słyszę go na godzinie czwartej, potem trzeciej, drugiej i w końcu dwunastej, to znaczy, że mnie wyprzedził. Słyszę ten specyficzny dźwięk butów kolców, które zahaczają o tartan.

    Miejsce dla każdego. Jak zacząć wspaniałą przygodę?

    Naukowcy, ale także praktycy od lat podkreślają, że regularna aktywność fizyczna może w krótkim czasie pomóc kompensować funkcje ciała, które w wyniku wypadku czy choroby zostały utracone. Możliwości jest naprawdę wiele, a czasem są to na pierwszy rzut oka dość zaskakujące dyscypliny.

    Osoby niewidome i słabowidzące mogą uprawiać m.in.:

    • parastrzelectwo sportowe (do naprowadzania karabinu na cel służy sygnał dźwiękowy w słuchawkach),
    • paranarciarstwo alpejskie (jeździ się z przewodnikiem, z którym utrzymuje się kontakt głosowy za pomocą różnych urządzeń),
    • goalball (w tej stworzonej dla osób niewidomych dyscyplinie gra się piłką, która wydaje dźwięk, by można ją było zlokalizować),
    • parajudo (któż powiedział, że osoby z niepełnosprawnością wzroku nie mogą uprawiać sportów kontaktowych?),
    • piłkę nożną 5-osobową, zwaną blind footballem (tu kontaktowości bywa czasem aż nadto, jest to jednak dyscyplina niezwykle widowiskowa i ekscytująca),
    • parakolarstwo (jeździ się na tandemie, prowadzonym przez pełnosprawnego pilota),
    • paralekkoatletykę (a więc biegi z przewodnikiem lub bez, od sprintu po maraton, skok w dal, pchnięcie kulą, rzut dyskiem),
    • parapływanie (także ze wsparciem asystentów, tzw. taperów, którzy ostrzegają przed zbliżaniem się do końca basenu),
    • paratriathlon (tu też z przewodnikiem we wszystkich trzech konkurencjach: w pływaniu, na tandemie i podczas biegu),
    • paranarciarstwo biegowe i parabiathlon (także i tutaj osoby niewidome korzystają ze wsparcia przewodników).

    W sporcie paralimpijskim swoje miejsce znajdą także osoby z innymi rodzajami niepełnosprawności. Na stronie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego znajduje się wyszukiwarka klubów , z podziałem na województwa i dyscypliny, gdzie można znaleźć coś dla siebie w swojej okolicy. Praktycznie każdy może zacząć tę wspaniałą przygodę!

    Informacja: NFZ

  • Profilaktyka Alergii – Środa z Profilaktyką w OW NFZ.

    „Profilaktyka Alergii” jest tematem dzisiejszej „Środy z Profilaktyką” – akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. 

    Alergia jest coraz powszechniejszym schorzeniem, uznanym za problem cywilizacyjny. Nieleczona może prowadzić do astmy. Na alergię choruje w Polsce ok. 12 mln osób, a ponad 4 mln walczy z astmą.

    Podstawową rolę w procesie terapii – oprócz rozpoznania i odpowiedniego dobrania leków – odgrywa wiedza na temat choroby.

    Jak złagodzić objawy alergii poprzez profilaktykę?

    Alergie mogą znacząco zakłócać codzienne funkcjonowanie. Stosując odpowiednie środki zapobiegawcze, takie jak unikanie alergenów i dbanie o czystość otoczenia, odczulanie możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Zapobiegaj, zanim zaczniesz odczuwać dyskomfort.

    Przypominamy metody ograniczania stężenia alergenu w otoczeniu

    Uczulenie na pyłki:

    • unikaj spacerów i prac w ogrodzie w dni o wysokim stężeniu pyłków;
    • śpij przy zamkniętych oknach;
    • noś okulary przeciwsłoneczne, ogranicz kontakt spojówek z alergenem;
    • wykąp się po spacerze i zmień ubranie – usuniesz w ten sposób pyłki;
    • nie susz ubrań na dworze;
    • unikaj jazdy samochodem przy otwartych oknach, używaj filtrów przeciwpyłowych.

    Alergia na pyłki zaostrza się przez dym tytoniowy. Dlatego nie pal i unikaj przebywania w zadymionym środowisku.

    Uczulenie na pleśnie:

    • unikaj miejsc i usuwaj z otoczenia rzeczy z widocznym nalotem pleśni, usuń rośliny doniczkowe;
    • zapewnij prawidłową wentylację pomieszczeń i niską wilgotność;
    • unikaj nawilżaczy powietrza;
    • unikaj prac w ogrodzie (grabienie liści, koszenie trawy) oraz kontaktu z drewnem (np. do kominka).

    Uczulenie na roztocza:

    • utrzymuj w domu temperaturę poniżej 22 st. C, wilgotność pomiędzy 40-45 %, nie stosuj nawilżaczy;
    • używaj odkurzacza z filtrem HEPA;
    • pierz pościel raz w tygodniu w temp. powyżej 60 st. C, kołdry i poduszki, co 4-12 tygodni. Nakładaj na nie pokrowce z tzw. tkanin barierowych (nie przepuszczających alergenów roztoczy, o drobnym splocie);
    • unikaj przedmiotów, na których gromadzi się kurz (dywany, zasłony, tapicerowane meble);
    • unikaj pościeli z pierza i wełny, stosuj materace z gąbki, które można zimą mrozić na dworze a latem suszyć na słońcu;
    • często wietrz sypialnie i pościel;
    • nie wycieraj kurzu na sucho, stosuj mokre ściereczki. Przy silnej alergii poproś o pomoc przy sprzątaniu lub noś maseczkę ochronną.

    DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ALERGIACH

    Informacja: NFZ

  • Zaproszenie na konferencję – „Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii

Scroll to Top