• Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2024 „- Zdrowie psychiczne w pracy”.

    Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzono po raz pierwszy 10 października 1992 r. Dzień ten, oficjalnie obchodzony co roku 10 października, powstał z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego, ma na celu podniesienie świadomości społeczności globalnej na temat kluczowych kwestii zdrowia psychicznego.

    Program Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego został stworzony, aby promować zdrowie psychiczne i zwiększać świadomość problemów związanych z chorobą psychiczną. Od samego początku Federacja wybierała temat, który będzie promowany w jej zestawie do planowania każdego roku.

    Tegoroczny temat kampanii brzmi „Zdrowie psychiczne w pracy”, co ma podkreślić związek pomiędzy zdrowiem psychicznym a pracą. Bezpieczne, zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Niezdrowe warunki, w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na zagrożenia, takie jak molestowanie i inne złe warunki pracy, mogą stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na uczestnictwo lub produktywność w pracy. Ponieważ 60% populacji świata pracuje, konieczne jest pilne działanie w celu zapewnienia, że ​​praca zapobiega zagrożeniom dla zdrowia psychicznego oraz chroni i wspiera zdrowie psychiczne w pracy.

    Wszyscy pracownicy mają prawo do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Praca może chronić zdrowie psychiczne. Godna praca wspiera dobre zdrowie psychiczne, zapewniając:

    • źródło utrzymania;
    • poczucie pewności siebie, celu i osiągnięć;
    • możliwość nawiązania pozytywnych relacji i włączenia się w społeczność;
    • platforma do ustrukturyzowanych działań i wiele innych korzyści.

    W przypadku osób z problemami ze zdrowiem psychicznym godna praca może przyczynić się do powrotu do zdrowia i integracji, zwiększenia pewności siebie i funkcjonowania społecznego.

    Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy to nie tylko podstawowe prawo, ale także większe prawdopodobieństwo zminimalizowania napięć i konfliktów w pracy oraz poprawy retencji pracowników, wydajności pracy i produktywności. Z drugiej strony brak skutecznych struktur i wsparcia w pracy, zwłaszcza dla osób żyjących z problemami ze zdrowiem psychicznym, może wpłynąć na zdolność danej osoby do cieszenia się swoją pracą i dobrego wykonywania swoich obowiązków; może to podważyć obecność ludzi w pracy, a nawet uniemożliwić im znalezienie pracy.

    Więcej o kampanii https://www-who-int.translate.goog/campaigns/world-mental-health-day/2024?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc.

    Informacja: Stacje sanitarno-epidemiologiczne

  • Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację w roku 2025 zadań publicznych w zakresie powierzenia prowadzenia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej.

    Odnośnik do ogłoszenia

  • Konsultacje projektu Programu współpracy Powiatu Bialskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego na rok 2025.

    Na podstawie uchwały Nr 69/2024 Zarządu Powiatu w Białej Podlaskiej z dnia 9 października 2024 roku rozpoczynamy konsultacje projektu Programu współpracy Powiatu Bialskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego na rok 2025.

    Będzie to podstawowy dokument określający politykę władz powiatu w odniesieniu do organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających w sferze pożytku publicznego.

    Zachęcamy przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji, związków stowarzyszeń oraz innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego na terenie Powiatu Bialskiego do przesyłania uwag, sugestii i propozycji zmian do projektu Programu.

    W tym celu prosimy o wypełnienie formularza ankiety.

    Propozycji oczekujemy w terminie do 23 października 2025 r.

    Uwagi należy przesłać na adres zdrowie@powiatbialski.pl .

    Klauzula informacyjna

  • II edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji

    Borykasz się z trudnościami w nauce? Czy czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni przychodzi Ci z wielkim trudem? A może jesteś rodzicem i zauważasz takie problemy u swojego dziecka? Mogą to być pierwsze symptomy dysleksji.

    Jak się o tym przekonać? Ogromną szansą będzie II edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji, dostępnego wolnego od opłat w dniach 7-13.10.2024 r. w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Wystarczy pobrać aplikację ZDAY lub zalogować się przez przeglądarkę. Rozwiązanie testu zajmuje około 10-15 minut, a uczeń od razu pozna swój wynik. Projekt realizowany jest pod patronatem Akademii Humanitas.

    Rezultatem będzie procentowe prawdopodobieństwo występowania dysleksji, wraz z opisem identyfikującym Twoje trudności oraz podpowiadającym dalsze kroki. Warto raz jeszcze podkreślić, że wynik testu należy rozumieć jako sugestię, czy warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. W żadnym wypadku nie stanowi on ostatecznej diagnozy.

    II Ogólnopolski Test Dysleksji jest badaniem przesiewowym, które pozwoli nie tylko wykryć indywidualne symptomy, ale także da lepszy wgląd w dysleksję wśród polskich uczniów. Po zakończeniu wydarzenia organizatorzy sporządzą raport „Dysleksja w Polsce w 2024 r.”, który zostanie bezpłatnie udostępniony szkołom, kuratoriom, Ministerstwu Edukacji i Nauki oraz wszystkim zainteresowanym. Test nie zastąpi konsultacji w poradni, ale może być sygnałem, że warto się do niej wybrać.

    Dysleksji nie należy się bać ani wstydzić – zdiagnozowano ją u wielu sławnych, odnoszących sukcesy osób. Zbyt wielu uczniów dowiaduje się o możliwości posiadania dysleksji zbyt późno. Przez to osiągają gorsze wyniki na egzaminach, gdyż podlegają ocenie na takich samych zasadach jak pozostali – mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji. – Ogólnopolski Test Dysleksji pomoże zapobiec takim sytuacjom. Zapraszamy na stronę https://zday.pl/dysleksja/ , gdzie znajdą Państwo szczegóły wydarzenia. Jest ono skierowane do uczniów od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż. Zalecamy, by za dzieci poniżej 13 roku życia test rozwiązali rodzice lub opiekunowie. To wolna od opłat inicjatywa portali edukacyjnych Dyktanda.pl i Zday.pl w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

    Ubiegłoroczna, pierwsza edycja Ogólnopolskiego Testu Dysleksji cieszyła się wysoką frekwencją – wzięło w niej udział niemal 4000 uczniów. Wyniki te pozwoliły na przygotowanie raportu „Dysleksja w Polsce w 2023 r.”, który pokazał, że trudności w nauce o podłożu dyslektycznym mogą dotyczyć nawet ponad połowy uczniów. To znacznie więcej niż sugerują oficjalne statystyki. Zachęcamy do wzięcia udziału w teście już teraz. II Ogólnopolski Test Dysleksji jest dostępny bez opłat w dniach 7-13 października 2024 r.

Scroll to Top