"Jak to na wsi niegdyś bywało…" w Zaściankach

W niedzielę 12 maja 2019 roku w Domu Ludowym w Zaściankach odbyła się IV Powiatowa inscenizacja pod hasłem „Jak to na wsi niegdyś bywało…”. Organizatorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Gmina Międzyrzec Podlaski, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim oraz zespół „Leśne Echo” z Zaścianek. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz. Spotkania pod hasłem „Jak to na wsi niegdyś bywało” dotyczą konkretnych zagadnień dotyczących życia na wsi. Tegoroczna tematyka spotkania była dość wesoła i brzmiała „Śmiechy spod strzechy”. Dawniej na wsi nie tylko była praca, ale również wiele śmiechu, radości, tańca. Uroczystość rozpoczęła się od powitania wszystkich zaproszonych gości przez Justynę Świerczewską Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Następnie na scenie wystąpił zespół „Leśne Echo” z Zaścianek prezentując wesołą inscenizację dotycząca dawnego życia na wsi. Goście z uśmiechem na twarzy wysłuchali całego występu. Po wesołej inscenizacji na scenie wystąpił Dziecięcy Zespół „Hreczka” z Zaścianek. Na początku wystąpiła Zuzanna Stefaniuk, która wykonała piosenkę „Na nowej górze jadą żołnierze”. Wspólnie dzieci wykonały następujące utwory: „Siała baba mak” oraz „Posłała mnie matka na górę po jabłka”. Kolejnym punktem spotkania były występy wokalne zaproszonych zespołów ludowych. Występy rozpoczęli gospodarze, zespół „Leśne Echo” z Zaścianek. Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły: „Kalina” z Wygnanki, „Echo” z Przychód, Zespół śpiewaczy z Szóstki, „Ale baby” z kapelą z Berezy, „Kalina” z Łózek, „Sami swoi” z Tłuśćca, „Jutrzenka” z kapelą z Rogoźnicy oraz „Ich troje” z Przychód. Po zaprezentowaniu się zespołów Dyrektor GOK ogłosiła konkurs na anegdotę, śmieszny wiersz, piosenkę. Już po chwili na scenie pojawił się Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz rozpoczynając wesoły wiersz na temat życia na wsi. Następnie goście usłyszeli kilka zabawnych wierszy oraz piosenkę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Zaścianek i okolic, a także: Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz z żoną, Radna Powiatu Bialskiego Czesława Caruk, Radni Gminy Międzyrzec Podlaski: Edward Kopron, Zenon Chwedoruk, Agnieszka Chmielewska, Tadeusz Sawczuk, Krystynę Beń- Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, Katarzyna Radzikowska- Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza z Halas, Dorota Herda- Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego z Rogoźnicy, Józef Daniluk- Komendant Główny OSP, Monika Stefaniuk- sołtys wsi Wysokie, Adam Zaniewicz z żoną- sołtys wsi Halas, Przemysław Skopiński – sołtys wsi Zaścianki. Podczas uroczystości nie zabrakło atrakcji dla dzieci i młodzieży. Zabawy i gry poprowadziły animatorki Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Na zakończenie Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz wręczył pamiątkowe podziękowania. „Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie IV Powiatowej Inscenizacji pod hasłem „Jak to na wsi niegdyś bywało…- Śmiechy spod strzechy”.
Informacja i zdjęcia: GOK Międzyrzec Podlaski