jubileusz "Figla" i "Macierzanki" w Sworach

Muzyka, taniec i przyjazna atmosfera towarzyszyły jubileuszowi piętnastolecia dwóch grup tanecznych działających w gminie Biała Podlaska. Mowa tu o Dziecięcym Zespole Tanecznym „Figiel” oraz Młodzieżowej Grupie Tanecznej „Macierzanka” z Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej.
Hala sportowa w Sworach wypełniła się 18 lutego obecnymi i dawnymi tancerzami, których przez 15 lat w obu zespołach było ok. 600. Byli ich rodzice, a także sympatycy i miłośnicy tańca folkowego. Wśród nich byli także przedstawiciele urzędu gminy z wójtem Wiesławem Panasiukiem na czele i starosta bialski Mariusz Filipiuk.
Na scenie prezentowali się tancerze od przedszkolaków do studentów, a nawet dorosłych w różnych układach choreograficznych przygotowanych przez Agnieszkę Bieńkowską – instruktorkę tańca GOK Biała Podlaska, kierownika artystycznego obu zespołów. Muzyczną laurką był występ rodziców członków grup tanecznych z przygotowaną przez nich piosenką. Były też prezentacje multimedialne przybliżające działalność zespołów i ich sukcesy. Wśród nich są nagrody na przeglądach w: Białej Podlaskiej, Nałęczowie, Terespolu, Ulanie -Majoracie, Sworach i Iwacewiczach na Białoruś. Podkreślić należy, że „Macierzanka” w 2005 r. uczestniczyła jako przedstawiciel powiatu bialskiego w Międzynarodowym Spotkaniu Kulturalnym Między Państwami i Pokoleniami „Młodzi i starzy wspólnie do Europy”, które odbyło się w Powiecie Oberhavel, a w 2006 r. otrzymała wyróżnienie w ramach Bialskich Talentów przyznanych za osiągnięcia za 2005 r. przez starostę bialskiego.
Na jubileuszu nie mogło zabraknąć gratulacji i serdecznych życzeń. Starosta bialski Mariusz Filipiuk wyraził słowa uznania dla kunsztu artystycznego i życzył tancerzom wielu sukcesów. Natomiast na pamiątkę spotkania wręczył zespołom obchodzącym swój jubileusz okolicznościowe dyplomy.