List starosty bialskiego dotyczący tegorocznej edycji Dni Konia Arabskiego

W związku z informacjami o przeniesieniu Narodowego Pokazu Koni Arabskich z Janowa Podlaskiego do Warszawy i rozdzieleniu obchodów Dnia Konia Arabskiego, które pojawiły się w ostatnim czasie w mediach, starosta bialski Mariusz Filipiuk wystosował w tej sprawie list do przedstawicieli władz. Apeluje w nim o pozostawienie wydarzenia w jego rodzimym miejscu, przede wszystkim przez wzgląd na długoletnią tradycję i dorobek Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. List, którego treść znajduje się poniżej, skierowany został m.in. do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela oraz Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witolda Strobla. Z prośbą o wsparcie starosta bialski zwrócił się również do parlamentarzystów związanych z naszym regionem, posłów: Stanisława Żmijana, Adama Abramowicza, Marcina Kamila Duszka i  Janusza Szewczaka oraz senatora RP Grzegorza Biereckiego i eurodeputowanego Krzysztofa Hetmana.

W sierpniu ubiegłego roku w janowskiej stadninie w ramach Święta Konia Arabskiego odbył się już 39. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, któremu tradycyjnie towarzyszyły aukcje Pride of Poland i Letnia Aukcja Koni Arabskich. Święto Konia Arabskiego to cykl imprez dedykowanych hodowcom koni arabskich oraz ich miłośnikom. Najważniejszym punktem programu jest ciesząca się prawie pięćdziesięcioletnią tradycją aukcja Pride of Poland skierowana do hodowców, kupców i wybitnych znawców koni arabskich. Wysokiej klasy konie arabskie uczestniczące w aukcji, które mają na swoim koncie najwięcej osiągnięć pokazowych, pochodzą ze stadnin państwowych Janów Podlaski, Michałów i Białka oraz ze stadnin prywatnych.