Obchody stulecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Łózkach

W dniu 21 lipca 2019 r. miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu setnej rocznicy powstania jednostki ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Łózkach leżących w gminie Drelów.

Cała ceremonia rozpoczęła się od Mszy św., która została odprawiona w łózeckiej kaplicy. W strugach silnego deszczu uczestnicy nabożeństwa modlili się o wszelką pomyślność na rzecz bohaterów jubileuszu, czyli członków Ochotniczej Straży Pożarnej.

Po zakończonej Mszy św. nastąpił uroczysty przemarsz pododdziałów z kaplicy na główne miejsce obchodów – plac znajdujący się przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łózkach. Przejście uczestników ceremonii umiliła obecność orkiestry dętej OSP.

Na placu miały miejsce najważniejsze punkty obchodów. Jednym z nich było złożenie raportu przez dowódcę uroczystości Marcina Kazimierczaka, a także zaprezentowanie sztandarów pododdziałów OSP.

Następnie uwagę zebranych zajęło wręczanie odznaczeń związkowych – Złotych Znaków Związku i Medali Honorowych im. B. Chomicza zatwierdzonych na posiedzeniu Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Białej Podlaskiej w dniu 7 lutego 2019 r. Wręczono także odznaczenia strażackie, które zostały przyznane przez Prezydium Zarządu Gminnego ZOSP RP w Drelowie.

Wśród wręczających odznaczenia znaleźli się m.in. prezes Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i starosta bialski Mariusz Filipiuk, prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Drelowie i wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski oraz zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej w Międzyrzecu Podlaskim młodszy brygadier Paweł Jakubowicz.

W trakcie uroczystości miało miejsce także odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Umieszczono na niej nazwiska osób-założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Łózkach. Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na poczęstunek przeznaczony dla uczestników obchodów.

Serdecznie gratulujemy wszystkim strażakom zasłużonym dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Łózkach i życzymy im wszystkiego, co najlepsze w realizowaniu ich ważnego dla społeczeństwa obowiązku.

Fot. Waldemar Pepa