Ogólnopolska zbiórka krwi „Drogocenna krew”

Ogólnopolska zbiórka krwi pod hasłem DROGOCENNA KREW została przedłużona do końca 2023 r. Porozumienie o długofalowej współpracy zostało podpisane przez Małgorzatę Lorek, Dyrektora Narodowego Centrum Krwi i Tomasza Żuchowskiego, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. W ramach wzajemnej współpracy będzie realizowana edukacja i promocja honorowego krwiodawstwa, a także ogólnopolska zbiórka krwi pod hasłem „Drogocenna Krew„. Zbiórka krwi dzięki współpracy z Narodowym Centrum Krwi zostanie przeprowadzona w całej Polsce. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych przy jej organizowaniu będzie współpracowała z 21 Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Do udziału w niej zachęca się również przedstawicieli administracji publicznej, innych administracji drogowych z zarządów dróg wojewódzkich i powiatowych a także pracowników branży drogowej. Krew można oddać w dowolnym momencie, podając hasło zbiórki „Drogocenna krew”.

W związku z powyższym zachęcamy Państwa do aktywnego udziału w akcji – oddawania krwi lub jej składników! Można to zrobić we wszystkich Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w oddziałach terenowych oraz w mobilnych punktach poboru krwi.

WAŻNE – hasło zbiórki DROGOCENNA KREW należy podawać w momencie rejestracji w RCKiK, OT lub punkcie mobilnym (krwiobusie).

Zbiórka pod hasłem „Drogocenna krew” figuruje w rejestrze NCK pod numerem 693. Niektóre RCKiK o to pytają, więc warto zapamiętać ten numer.

Warto być dawcą – nowe uprawnienia dla krwiodawców

Jednocześnie informujemy, że w życie weszła nowelizacja ustawy o publicznej służbie krwi, które przyznaje honorowym dawcom krwi dodatkowe uprawnienia w związku z pandemią COVID-19:

 • dwa dni zwolnienia od pracy (w dniu, w którym oddano krew lub jej składniki i w dniu następnym),
 • ulga w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego.

Informacje dotyczące nowelizacji ustawy oraz nowych przywilejów znajdą Państwo m.in. na stronach NCK:

Jeśli chcesz wziąć udział w zbiórce krwi lub pomóc napisz: pomagamy@gddkia.gov.pl

Oddano już: 32,0 litrów krwi  Oddano już: 10.0 litrów osocza

Podsumowanie ogólnopolskiej zbiórki „Drogocenna krew” w 2020 roku

1258 dawców i ponad 582 litry krwi i jej składników – to efekt ogólnopolskiej zbiórki „Drogocenna krew” w 2020 roku. W ramach akcji zebraliśmy ok. 475 litrów krwi, niemal 54 litry osocza i 54 litry koncentratu krwinek płytkowych. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie dawców – współczesnych bohaterów, którzy mimo obecnych trudnych warunków, zdecydowali się na bezinteresowną pomoc innym ludziom. Dodatkowo, od 23 ozdrowieńców pozyskano także ponad 14 litrów osocza, które pomoże w leczeniu osób chorych na COVID-19. Dziękujemy!

Podsumowanie zbiórki w 2020 roku tutaj: https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/40679/Podsumowanie-ogolnopolskiej-zbiorki-Drogocenna-krew-w-2020-roku 

Kto może oddać krew?

http://www.nck.gov.pl/krwiodawcy-2/kto-moze-oddac-krew/

Jak przygotować się do oddania krwi?

Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:

 • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki),
 • być wyspanym,
 • spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem),
 • wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe,
 • ograniczyć palenie papierosów,
 • nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli, jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki, 
 • nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu.

Gdzie można oddać krew?

 • Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
 • oddziały terenowe RCKiK
 • mobilne punkty poboru krwi

Pełna lista miejsc, gdzie można oddać krew – http://www.nck.gov.pl/oddzialy-terenowe/.

Krew można również oddać w ramach organizowanych przez RCKiK akcji wyjazdowych (http://www.nck.gov.pl/akcje-2/pobor-krwi-2/).

Przywileje krwiodawców

Kto nie może oddać krwi?

Dyskwalifikacja czasowa – http://www.nck.gov.pl/krwiodawcy-2/dyskwalifikacja-czasowa/

Dyskwalifikacja stała – http://www.nck.gov.pl/krwiodawcy-2/dyskwalifikacja-stala-2/

Scroll to Top