Otwarcie drogi i „Jesienne Spotkanie z Folklorem” w Zahajkach

Zakończono kolejną inwestycję drogową na terenie powiatu bialskiego. 5 listopada odbyło się uroczyste otwarcie drogi powiatowej nr 1122L łączącej miejscowości Zahajki, Przechodzisko i Drelów. Podczas przebudowy, dotychczas gruntowej drogi, wyremontowano w tym miejscu połączenie z drogą wojewódzką nr 813 Międzyrzec Podlaski – Parczew – Ostrów Lubelski – Łęczna.

Jest to odcinek drogi, który ma bardzo duże znaczenie dla mieszkańców. Niejednokrotnie zwracali się oni z prośbą o jej wyremontowanie zarówno do Zarządu Dróg Powiatowych, jak i starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej. Wybudowana praktycznie od podstaw droga stanowi bardzo dobrą obwodnicę w sytuacjach, gdy droga wojewódzka jest z jakichś przyczyn zablokowana. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Rolnictwa, Gospodarki i Infrastruktury, uznaliśmy że ta sprawa nie może dłużej czekać. Na realizację inwestycji z budżetu powiatu przeznaczono ponad 900 tyś. zł – powiedział starosta bialski Mariusz Filipiuk, który wziął udział w niedzielnym przecinaniu wstęgi.

W otwarciu drogi uczestniczyli jej przyszli użytkownicy – mieszkańcy Zahajek oraz przedstawiciele władz gminy Drelów z wójtem Piotrem Kazimierskim na czele, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Krystyna Beń, a także m.in. radni gminni i sołeccy.

Celem zakończonej inwestycji była poprawa bezpieczeństwa i komfortu jazdy mieszkańców. Nawierzchnię asfaltową wykonano przy użyciu nowoczesnych technologii. Przy drodze powstały również zjazdy na posesje i pola, a także oświetlenie i system odwodnienia.

W niedzielę w Zahajkach odbyło się również coroczne „Jesienne Spotkanie z Folklorem” zorganizowane przez Urząd Gminy i Gminne Centrum Kultury w Drelowie. W spotkaniu udział wzięło jedenaście zespołów śpiewaczych z terenu powiatu bialskiego: Zespół Śpiewaczy „Czerwone Korale” z Zahajek – współorganizator imprezy, Zespół Śpiewaczy „ Nadzieja” z Mań reprezentowany przez Jadwigę Tarasiuk, Zespół Śpiewaczy „Tęcza” z Brzozowicy Małej, Zespół Śpiewaczy „Dobrynianki” z Dobrynia Dużego, Zespół Śpiewaczy „Ale Baby” i Kapela Ludowa z Berezy, Zespół Śpiewaczy „Bagnoszki” z Drelowa, Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Łózek, Zespół Śpiewaczy z Żerocina, Zespół Śpiewaczy z Szóstki, Zespół Śpiewaczy „ Przegalinianki” z Przegalin Dużych oraz Zespół Ludowy „Jutrzenka” z kapelą „Retro” z Rogoźnicy. Występy zespołów zakończyły się wspólną biesiadą przy dźwiękach muzyki ludowej i lokalnych specjałach.