Otwarty Konkurs Poezji Śpiewanej VOICE POETICA o Nagrodę Starosty Bialskiego

W niedzielę 24 listopada w restauracji Galeria Smaków odbył się Otwarty Konkurs Poezji Śpiewanej VOICE POETICA o Nagrodę Starosty Bialskiego. Konkurs, na którym wychowało się wiele wokalistek i wokalistów, nie tylko z Terespola, trwa nieprzerwanie od 21 lat. Na przestrzeni lat stał się jednym z najważniejszych wydarzeń poetycko-wokalnych w regionie.

Od kilku lat biorą w nim udział wykonawcy z różnych miejscowości naszego regionu, głównie z woj. lubelskiego. W tegorocznej edycji uczestnicy przyjechali z: Białej Podlaskiej, Konstantynowa, Lublina, Łukowa, Siedlec i Strzyżewic. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotograficzna Ireny Szepielewicz oraz gościnny koncert polonijnego Chóru ZGODA z Brześcia.

Licznie zebrana publiczność miała okazję usłyszeć wiele standardów polskiej poezji śpiewanej, w tym utwory z repertuaru m.in.: Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Grzegorza Turanua, Stanisława Sojki, Mieczysława Szcześniaka, Jacka Cygana oraz co warto podkreślić – własne kompozycje!

Jury w składzie:

– Janina Wasil – pomysłodawczyni przeglądu i jego wieloletnia jurorka, polonistka,

– Jarosław Michaluk – muzyk, instruktor, organizator renomowanych wydarzeń muzycznych: Podlasie Jazz Festiwal oraz Biała Blues Festiwal,

– Maciej  Szupiluk – poeta, filozof, prezes bialskiego Klubu Literackiego Maxyma, wokalista hardcorowej kapeli Back To Reality, bibliotekarz,

wydało następujący werdykt:

– 1 miejsce i Nagrodę Starosty Bialskiego otrzymała Aleksandra Rudzińska – Jemielniak z Lublina, która zaśpiewała utwory: ,,Kiedy mnie już nie będzie” (Agnieszka Osiecka/Seweryn Krajewski) oraz ,,Jabłoń” (własny).

– 2 miejsce – Marta Skurka z Łukowa: ,,Kto tak ładnie kradnie” (A.Osiecka/S.Krajewski) i „Samba przed rozstaniem” (Jonasz Kofta/Baden Powell de Aquino)

– 3 miejsce – Sylwia Purzycka z Łukowa: ,,Trzeba marzyć” (Jonasz Kofta/Janusz Strobel) i ,,Zielono mi” (A.Osiecka/Jan Wróblewski)

Wyróżnienie:

– Oliwia Wierzchowska z Lublina: ,,Modlitwa” (Bułat Okudżawa) i ,,Za bramą” (Jan Kondrak/Tomasz Momot)

– Karina Vasilieva z Brześcia: ,,Ojczyzna” (Marek Grechuta) i ,,Tolerancja” (Stanisław Sojka).

Gwiazdą wieczoru było trio CHANSONES FRANCAISES w składzie: Lydie Charlotte Kotlinski (wokal), Jarosław Michaluk (kontrabas) i Paweł Odoszewski (pianino). Publiczność usłyszała najpopularniejsze standardy piosenki francuskiej, w tym oczywiście utwory Edith Piaf. Świetny kontakt Lydii z publicznością, jej obycie sceniczne, piękny głos, uroczy francuski język, liczne improwizacje muzyków sprawiły, że ten wieczór długo zostanie w pamięci publiczności. Była to wyjątkowa uczta muzyczna. Bardzo długo oklaskiwani artyści odwdzięczyli się bisem, podczas którego wyjątkowo wykonany został po polsku utwór ,,Ta ostatnia niedziela” z repertuaru Mieczysława Fogga.

W konkursie wzięli udział: 1. Oliwia Wierzchowska (Lublin), Aleksandra Leonarcik (Biała Podlaska), Sylwia Purzycka (Łuków), Oliwia Zuzanna Wrzosek (Łuków), Wiktoria Szczepanowska (Biała Podlaska), Oliwia Myśkiewicz (Siedlce), Wojciech Dudek (Konstantynów), Nadia Klimek (Strzyżewice), Fiodor Mozol (Brześć), Kornelia Gorajska (Strzyżewice), Marta Skurka (Łuków), Aleksandra Rudzińska-Jemielniak (Lublin), Karina Vasilieva (Brześć), Zespół ,,Tacy Młodzi” (Brześć), Zespół ,,ElectroAcoustic” (Biała Podlaska).

Konkursowi towarzyszył gościnny występ Chóru ZGODA z Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego, który w trakcie trwania obrad jury wykonał koncert polskich pieśni patriotycznych. Odbył się także wernisaż wystawy fotograficznej Ireny Szepielewicz – brzeskiej dziennikarki i działaczki społecznej. Jej zdjęcia ukazywały urokliwy klimat białoruskiego Polesia. Oglądając zdjęcia można było odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się na nich zachowując dawny urok natury i kultury obecnej po wschodniej stronie rzeki Bug.

Dziękujemy uczestnikom za udział, publiczności za tak liczną obecność i zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu.

Tekst: Lukasz Pogorzelski,  Zdjęcia: Terespolskie Studio Filmowe