Po raz 25 maszerowali na orientację

W dniach 20-21.04.2018 r. już po raz XXV odbyły się na terenie Sosnówki, Romanowa i Żeszczynki Wiosenne Marsze na Orientację „WIOSnO 2018” o Puchar Starosty Bialskiego. Historia tej imprezy rozpoczęła się, kiedy po raz pierwszy w naszych okolicach zorganizowano marsze na orientację w Dołholisce. Po krótkiej przewie impreza na orientację została wznowiona wspólnie przez Szkolne Koła Krajoznawczo – Turystyczne z Żeszczynki, Wisznic i Polubicz nadając jej nazwę Wiosenne Marsze na Orientacje ”WIOSnO”. W kolejnym roku imprezę przeniesiono do Żeszczynki, gdzie powstał Uczniowski Klub Sportowy „Orientalik”. Przez wiele lat bazą imprezy była szkoła w Żeszczynce a okoliczne lasy miejscem maszerowania i biegania na orientację. Kiedy jednak szkoła została zlikwidowana, bazę imprezy przeniesiono do gimnazjum w Sosnówce, gdzie wspólnie ze Szkolnym Kołem Turystyczno – Krajoznawczym „Włóczykij” impreza jest organizowana nadal. Organizacją imprezy zajmują się nauczyciele a także nauczyciele emeryci związani kiedyś ze szkołą w Żeszczynce i Gimnazjum w Sosnówce, często przy wsparciu absolwentów tych szkół.

Tegoroczne zawody odbyły się przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego  w Białej Podlaskiej oraz Urzędu Gminy w Sosnówce a także okolicznych prywatnych sponsorów.

Uroczyste otwarcie tegorocznej imprezy w Publicznym Gimnazjum w Sosnówce swoją obecnością zaszczycili : Przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Kiczyński, Wójt Gminy Sosnówka Marek Korpysz, Prezes oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim Bogdan Fijałek, Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych w Żeszczynce Kazimierz Halczuk, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sosnówce Henryk Wyszyński, była dyrektor Publicznego Gimnazjum w Sosnówce Danuta Marek oraz obecny dyrektor szkoły Mirosław Dawidiuk. Wśród uczestników imprezy obecni byli przedstawiciele 18 szkół z: Biłgoraja,  Radzynia Podlaskiego, Woli Osowińskiej, Woli Chomejowej, Czemiernik, Leszkowic, Wisznic, Rossosza, Motwicy i Sosnówki. Liczba uczestników, opiekunów, gości i organizatorów wynosiła 182 osoby.

Po uroczystym otwarciu, na którym nie zabrakło jubileuszowego tortu, uczestnicy udali się do Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie gdzie mieli okazję zwiedzić muzeum oraz wziąć udział w konkursie wiedzy o życiu i twórczości pisarza a także w wieloboju turystyczno – krajoznawczym o puchar Wójta Gminy Sosnówka odbywającym się w romanowskim parku. Po powrocie natomiast, wzięli udział w konkursach „Czy znasz Polskę?” oraz „Ciekawe bo Bialskie”.

Sobotni dzień upłynął pod znakiem marszów na orientację o Puchar Starosty Bialskiego. Młodzi turyści mieli do pokonania 2 etapy marszów na orientację, które odbywały się w okolicach Żeszczynki. Po  zakończonych etapach uczestnicy udali się do byłej Szkoły Podstawowej w Żeszczynce a obecnie Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych, gdzie mogli upiec kiełbaski na ognisku oraz zwiedzić Izbę Tradycji a także Izbę Mleczną sąsiadującą ze Stowarzyszeniem. Na koniec pobytu w Żeszczynce odbyła się msza święta w miejscowym kościele, którą odprawił miejscowy proboszcz ks. Robert Bartosik.

Na uczestników czekała jeszcze obiadokolacja w Gimnazjum w Sosnówce oraz uroczyste zakończenie imprezy i wręczenie nagród przez Wójta Gminy Sosnówka Marka Korpysza, Dyrektora Muzeum w Romanowie Krzysztofa Bruczuka oraz Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Sosnówce Mirosława Dawidiuka.

Wszystkie konkurencje rozgrywane były w 3 kategoriach wiekowych TD – szkoły podstawowe, TM – gimnazja i TJ – szkoły średnie. W poszczególnych konkurencjach najlepsi okazali się:

Marsze na orientację o Puchar Starosty Bialskiego

TD – Cholewa Rafał, Jesionek Damian z Czemiernik

TM – Zielant Gabriela, Krasucki Marcin z Woli Osowińskiej

TJ – Wójtowicz Arkadiusz z Czemiernik oraz Kurowski Maksymilian , Maj Sebastian z ZSP nr.2 w Radzyniu Podlaskim

Wielobój turystyczno – krajoznawczy o Puchar Wójta Gminy Sosnówka

TD – Krasucki Kacper, Zabielski Kacper, Skowron Wiktoria z Woli Osowińskiej

TM – Żurawska Julia, Cieślak Dawid, Zielant Gabriela, Krasucki Marcin, Skowron Izabela, Wierzchowski Mateusz, Adamowicz Wojciech z Woli Osowińskiej

TJ – Maj Sebastian, Kurowski Maksymilian z ZSP nr.2 w Radzyniu Podlaskim i  Wójtowicz Arkadiusz z Czemiernik

Konkurs krajoznawczy

Buczek Benedykt ze Szkoły nr.1 W Biłgoraju, Martyna Szypuło z Gimnazjum w Sosnówce, Ewelina Karpiuk i Maciej Burzec z LO w Wisznicach

Konkurs o powiecie bialskim

Szypiło Mikołaj ze Szkoły Podstawowej w Sosnówce, Kuźmiuk Patrycja z Gimnazjum w Sosnówce oraz Ewelina Karpiuk i Maciej Burzec z LO w Wisznicach

Konkurs o życiu i twórczości J. I. Kraszewskiego

Monika Nowicka ze SP w  Woli Chomejowej, Julia Żurawska z Gimnazjum w Woli Osowińskiej, Maciej Burzec z LO w Wisznicach.

materiał przygotowała: Sabina Sakowicz

Scroll to Top