podsumowano Marsz Szlakiem Legionów

9 listopada podsumowano Marsz Szlakiem Legionów po Podlasiu.

Jubileuszowy – dwudziesty Marsz odbywał się od 26 do 27 maja 2015 r. Jego celem było upamiętnienie bohaterów walk niepodległościowych na czele z Józefem Piłsudskim i uczczenie ich pamięci. Młodzież klas mundurowych o profilu: straży granicznej, policji, wojskowym podążała szlakiem przemarszu 1 Brygady Legionów Marszałka J. Piłsudskiego. Reprezentacje swoich szkół wystawiły: Zespół Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim, Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Terespolu, Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Zawadzkiego w Wisznicach. W tym roku główną organizacją zajął się ZS w Małaszewiczach.

Do Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej przybyli ci, dzięki którym Marsz mógł się odbyć: przedstawiciele straży granicznej, wojska i policji, a także dyrektorzy szkół biorących udział w Marszu.

Starosta bialski Tadeusz Łazowski w swoim wystąpieniu ciepło odniósł się do zaangażowania wielu osób i instytucji w te przedsięwzięcie, wpisane już w kalendarz powiatowy. Jubileuszowy Marsz był głównym wydarzeniem obchodów Roku Legionów Polskich w Powiecie Bialskim. To doświadczenie dla młodych ludzi jest cenną lekcją patriotyzmu. Starosta obecnym wręczył pamiątkowe dyplomy oraz książki. Natomiast pomysłodawcy Tadeuszowi Łazowskiemu w imieniu organizatorów podziękowanie za inicjatywę i kontynuację jej już dwadzieścia lat przekazał dyrektor ZS w Małaszewiczach Robert Wieczorek.

Był czas na refleksję, wymianę spostrzeżeń i sugestie na następne lata. W tej części wypowiedział się m.in. ppłk Artur Łojek – komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień. Pochwalił on przedsięwzięcie, które służy wychowaniu patriotycznemu młodzieży i samorząd, który podejmuje się tego wyzwania w tak zaangażowany sposób.

W przyszłym roku organizacją ma zająć się Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Terespolu.

Scroll to Top