Polipragmazja – Bezpieczne przyjmowanie leków – Środa z Profilaktyką.

Aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji.

Polipragmazja, nazywana też wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia. Eksperci podkreślają – starzenie się społeczeństwa i równoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja pozostająca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.

Raport „NFZ o zdrowiu – Polipragmazja” szczegółowo opisuje zjawisko wielolekowości z polskiej perspektywy. Fundusz przywołuje dane z 2018 roku mówiące o liczbie wykupionych substancji czynnych. Im jest ona większa w krótkim czasie, tym wyższe jest ryzyko istnienia nieprawidłowej polipragmazji. Najbardziej zagrożone niepożądanymi reakcjami są osoby, które w ciągu miesiąca od zrealizowania pierwszej recepty w 2018 roku wykupiły ponad 20 substancji czynnych. Takich pacjentów było ponad 300. 

O tym, jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo​ dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu.

Polipragmazja – Bezpieczne przyjmowanie leków – materiały edukacyjne

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie na pytania m. in. kiedy rośnie ryzyko polipragmazji i jak prawidłowo przyjmować leki, odpowiada nasz ekspert dr Honorata Błaszczyk – lekarz medycyny rodzinnej.

Informacja: LOW NFZ

Scroll to Top