Powiatowe obchody Dnia Strażaka i XVIII Pielgrzymka Strażaków do Pratulina

14 maja odbyły się powiatowe uroczystości „Dnia Strażaka” połączone z XVIII Pielgrzymką Strażaków Powiatu Bialskiego do Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie.

Na uroczystość przybyło ponad 300 strażaków z rodzinami oraz 27 pocztów sztandarowych z jednostek OSP, ogniw gminnych Związku OSP RP oraz Oddziału Powiatowego Związku OSP RP i Komendy Miejskiej PSP w Białej Podlaskiej.

Gospodarzami obchodów byli: prezes ZOP ZOSP RP, starosta bialski Mariusz Filipiuk, komendant miejski PSP w Białej Podlaskiej bryg. Artur Tomczuk, prezes ZOG ZOSP RP, wójt gminy Rokitno Jacek Szewczuk oraz proboszcz i kustosz Sanktuarium w Pratulinie ks. Jacek Guz.

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu orkiestry strażackiej z OSP Łomazy pod batutą Wojciecha Lesiuka, pocztów sztandarowych, pododdziału OSP oraz gości na plac celebry, gdzie została odprawiona msza św. w intencji strażaków i ich rodzin. Była ona celebrowana przez księży kapelanów pod przewodnictwem diecezjalnego kapelana ks. Andrzeja Biernata. Homilię wygłosił ks. Jacek Guz, podczas której przypomniał wszystkim strażakom z OSP i PSP obecnym w Pratulinie, a za ich pośrednictwem także wszystkim w powiecie, o „10 przykazaniach prawego strażaka”. Zaapelował również o podtrzymywanie tradycji strażackich, szacunku dla weteranów służby pożarniczej oraz o wychowaniu młodzieży. W trakcie przemarszu przez delegację strażaków w składzie: dh Mariusz Filipiuk, bryg, Artur Tomczuk i dh Jacek Szewczuk, pod figurą Św. Floriana zostały zapalone znicze i złożono wiązankę kwiatów. Wśród gości obecni byli: wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, zastępca prezydenta miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, kierownicy służb mundurowych i jednostek współpracujących z PSP, władze powiatowe oraz wójtowie i burmistrzowie powiatu bialskiego.

Po zakończonej mszy św. odbyła się druga część uroczystości – Powiatowe Obchody Dnia Strażaka, które otworzył Prezes ZOP dh Mariusz Filipiuk witając wszystkich, szczególnie serdecznie Weteranów Służby Pożarniczej. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim strażakom za ich trud i wysiłek stwierdzając, że miejsce w którym jesteśmy przywołuje na myśl pewne podobieństwo strażaków do Unitów Podlaskich. „Chodzi o szczególną gotowość do poświecenia i solidarność, cechami tymi charakteryzuje się każdy strażak” – stwierdził. Zaapelował o to, żeby zaszczepiać w młodzieży empatię, zrozumienie dla krzywdy drugiego człowieka i bezwarunkowy odruch niesienia pomocy. Złożył życzenia wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia i nieskończonych pokładów pasji, która decyduje o tym, że bycie strażakiem to nie praca, a misja. Zabierając głos, bryg. Artur Tomczuk Komendant miejski PSP również podziękował strażakom z OSP i PSP za codzienny trud i ofiarną służbę. Na ręce obecnych wójtów i burmistrzów podziękował za wspieranie działań OSP i PSP, zaapelował o rozwagę podczas prowadzenia działań ratowniczych. Składając życzenia wszelkiej pomyślności, życzył także tyle samo powrotów z akcji, co wyjazdów.

Życzenia z okazji Dnia Strażaka członkom OSP i funkcjonariuszom pożarnictwa złożył również wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, podziękował za ofiarną służbę, za zaangażowanie członków OSP w rozwój małych społeczności i społeczną bezinteresowną służbę.

W dalszej części obchodów Dnia Strażaka, działaczom Związku OSP RP, sympatykom pożarnictwa i członkom OSP wręczono odznaczenia pożarnicze. Złoty Znak Związku, najwyższe odznaczenie pożarnicze w Polsce, otrzymał ks. Henryk Jakubowicz – powiatowy kapelan strażaków. Medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: złoty – burmistrz miasta Terespol Jacek Danieluk, srebrny – prezes Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Komunalnik” w Białej Podlaskiej Urszula Adamiak oraz członek Oddziału Powiatowego ZOSP RP i wiceprezes OSP Terespol druh Jarosław Pastuszuk. Odznakę honorową „Zasłużony Strażak Powiatu Bialskiego” otrzymali: prezes ZOG ZOSP RP i wójt gminy Rokitno druh Jacek Szewczuk i wiceprezes ZOG ZOSP RP i wiceprzewodniczący Rady Gminy w Rokitnie Marian Makarewicz.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał dh Jacek Szewczuk, który podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na kolejną pielgrzymkę za trzy lata.