Powiatowy Dzień Działacza Kultury za nami

Powiatowy Dzień Działacza Kultury stał się już tradycją świąt powiatowych. 11 czerwca br. na zaproszenie starosty bialskiego Mariusza Filipiuka, wójta gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztofa Adamowicza oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim do Gospodarstwa Agroturystycznego „Tęczowy Folwark” w Krzymoszycach przybyły osoby związane z życiem kulturalnym powiatu bialskiego oraz nagrodzeni w konkursach i przedsięwzięciach powiatowych.

Miejsce nie było przypadkowe, albowiem w ubiegłym roku tytuł „Samorząd gminny przyjazny kulturze” otrzymała gmina Międzyrzec Podlaski. Natomiast same Krzymoszyce są miejscem odbywania się chociażby Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego.

Powiatowy Dzień Działacza Kultury to święto, przez które docenia się piękną pracę wszystkich osób, które czy to przez mecenat, czy przez opiekę nad kulturą i jej upowszechnianie, czy przez jej tworzenie przyczyniają się do tego, by kultura w powiecie bialskim się rozwijała.

To również czas podsumowań pewnych powiatowych przedsięwzięć.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście m.in. Robert Gmitruczuk – wicewojewoda lubelski, Dariusz Litwiniuk – kierownik filii w Białej Podlaskiej Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego, Małgorzata Kiec – dyrektor Delegatury w Białej Podlaskiej Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Janusz Skólimowski – wicestarosta bialski, Arkadiusz Maksymiuk – przewodniczący Komisji Edukacji Kultury Sportu i Turystyki Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, Leszek Chwedczuk – wójt gminy Janów Podlaski, Marcin Babkiewicz – wójt gminy Sosnówka, Jerzy Czyżewski – wójt gminy Łomazy, Adam Olesiejuk – zastępca wójta gminy Biała Podlaska i Tomasz Szewczyk – zastępca wójta Gminy Zalesie, a także radni: gminy Międzyrzec Podlaski: Zenon Chwedoruk oraz gminy Biała Podlaska: Mateusz Siwiec.

Już po raz 10. wręczono doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnienia i ochrony dóbr kultury. W tym roku przypadły one w udziale: Zespołowi Śpiewaczo – Obrzędowemu z Jakówek, Zespołowi Śpiewaczemu „Jarzębina” z Zabłocia, Zespołowi „Pawłowianki” z Nowego Pawłowa, Chórowi „W Dubicy” z Dubicy, Zespołowi Ludowemu „Sitniczanie” z Sitnika, Zespołowi „Zorza” z Cicibora Dużego, a także Ryszardowi Bieleckiemu – dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Łomazach oraz Mateuszowi Łopaciukowi.

Podczas spotkania podsumowano również konkurs “Samorząd gminny przyjazny kulturze” za 2018 r. Samorządem nagrodzoną została gmina Łomazy. Natomiast podziękowania za udział starosta bialski wręczył przedstawicielom miasta Międzyrzec Podlaski i gmin: Drelów, Piszczac, Sosnówka oraz Terespol.

W tym roku wpłynęło aż 47 wniosków do nagrody starosty bialskiego „Bialskie Talenty” za 2018 r. Nagrodzeni to: w dziedzinie kultura: Oliwia Spychel  – uczennica Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Leśnej Podlaskiej. Jej pasją jest gra na skrzypcach i wykonywanie tradycyjnej muzyki ludowej z naszego terenu. Ma na swoim koncie chociażby II miejsce na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w kategorii Duży – Mały czy nagranie płyty z kolędami. To stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego;

Michalina Artecka – uczennica Zespołu Placówek Oświatowych w Chotyłowie. Ma na swoim koncie liczne wygrane konkursy związane z tańcem nowoczesnych, chociażby II miejsce na 44 Międzynarodowym Festiwalu Tańca Nowoczesnego w Wasilkowie. To Aktorka, tancerka w Spektaklach Tanecznym. A także trenerka i tancerka – Dance With Me Kids.

W dziedzinie nauka: Oliwia Ciechanowicz – młoda literatka ucząca się w Zespole Placówek Oświatowych Nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim. Może się pochwalić nagrodami w licznych konkursach literackich, chociażby II miejscem w Ogólnopolskim Szkolnym Konkursie Poezji „Myśmy Wciąż do Niepodległej Szli” ogłoszonym przez MEN.

W dziedzinie sport: Kacper Bogusz swoje pasje sportowe rozwija przy Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach. Ma liczne ogólnopolskie osiągnięcia w podnoszeniu ciężarów. Chociażby I miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Piekarach Śląskich.

Alicja Janczak wspólnie z drużyną koszykówki z Konstantynowa uzyskała w ubiegłym roku III miejsce w Mistrzostwach Polski w Koszykówce Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych.

Wyróżnienia otrzymali również: Natalia Nestorowicz, Michał Chodyka, Adam Piekarski i Eryk Waszczuk.

Młodym talentom towarzyszyli rodzice, opiekunowie artystyczni i trenerzy oraz wnioskodawcy.

Ostatnim przedsięwzięciem, który tego dnia podsumowano był już po raz szesnasty odbywający się powiatowy konkurs o tematyce regionalnej z cyklu „Ocalić od zapomnienia” ph. „Moje życie, moja historia” pod honorowym patronatem Starosty Bialskiego, a organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej. I miejsce przypadło Gminnej Bibliotece Publicznej w Drelowie za publikację pt. Okruchy pamięci”, II – Gminnej Bibliotece Publicznej im. Kajetana Sawczuka w Konstantynowie za pracę „Moje życie, moja historia”, zaś III – Gminnej Bibliotece Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim za prace „Ocalić od zapomnienia” w 4 zeszytach. Wyróżnienie otrzymała zaś Gminna Biblioteka Publiczna w Rokitnie za pracę „Rokitno to moje miejsce i moja historia”. Przybyli mogli obejrzeć nagrodzone prace na przygotowanej wystawie.

Między poszczególnymi częściami można było obejrzeć i posłuchać występów młodych zdolnych mieszkańców gminy Międzyrzec Podlaski: z Publicznej Szkoły Podstawowej w Tłuśćcu wraz z Punktem Przedszkolnym oraz Wiktorii i Dominiki Bułhak, a także nagrodzonych w powiatowych przedsięwzięciach: Zespołu Śpiewaczo–Obrzędowego z Jakówek, Mateusza Łopaciuka i Oliwii Spychel.

Piękna pogoda, która temu dniu towarzyszyła i urokliwe miejsce, umożliwiły świętowanie tego czasu w miłej atmosferze.

Zdjęcia można obejrzeć tutaj